31 Ocak 2019 , Perşembe
Ana Sayfa / Hangi Bölüme Gidilir / Sakal Dökülmesine Hangi Doktor Bakar?

Sakal Dökülmesine Hangi Doktor Bakar?

Sakallarda görülen dökülme saçlarda olduğu gibi yaygın ve kalıcı değildir. Bu nedenle ortaya çıkan bu sorunun geçici olduğunu bilmeli ve sakın stres yapmasına izin vermemelisiniz. Alacağınız etkili önlemlerle 1 il 6 ay içerisinde kurtulmanız mümkündür. Yazının devamında sizi heyecanlandıracak bilgiler bulacaksınız. Lütfen sonuna kadar okuyunuz.

Sakal Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Saç probleminde olduğu gibi sakal dökülmelerinde de gidilmesi gereken doktor dermatoloji uzmanı olup, bunun için size en yakın sağlık merkezinin cildiye bölümüne randevu alabilirsiniz. Aslına bakarsanız doktora gitmeden evde de çözüm bulabilirsiniz.

Sakal Kıran

Sakal Dökülmesi Neden Olur?

Yaralanma, yanık ve ameliyat gibi cerrahi müdahaleler dışında sakal dökülmesinin tek nedeni bulunmaktadır. Halk arasındaki tabiri sakal kıran olan (Alopecia Universalis) problemine bağlı ortaya çıkmaktadır.

Sakal Kıran (Alopecia Universalis) Nedir?

Anlaşılır haliyle tabir etmek gerekirse saç kıran diyebiliriz. Saçkıran deyince tabii ki sadece saçlarda madeni para büyüklüğünde dökülmeler akla gelmemelidir. Çünkü sakallarda dâhil olmak üzere vücudun her yerinde saçkıran görülebilmektedir. Görüldüğü yere göre Alopecia Areata, Alopecia Totalis ve Alopecia Universalis şeklinde görülmektedir. Sakallarda görülen dökülme Alopecia Universalis olup, diğer saçkıran tiplerini de görelim.

Alopecia Areata: En sık görülen türü olup, kafanın bir ya da birden fazla noktasında madeni para büyüklüğünde dökülmeler meydana getirmektedir.

Alopecia Totalis: Bazen saçların bir ya da bir noktası ile sınırlı kalmadan saçların tümü sanki kemoterapi ilacı kullanan kanser hastaları gibi saç kalmayacak şekilde tamamı dökülür.

Alopecia Universalis: Saç yanı sıra sakal ve kaşlarda da görmeye alışkın olduğumuz ise Alopecia Universalis olup, vücudun her yerinde dökülmeye neden olur. Tabii ki kollar, bacaklar ve vücutta çok fazla dikkat çekici olmadığı için önemsenmez. Ama saç, sakal, bıyık, kaş gibi görünür yerlerde olması dikkat çekicidir.

Sorunun Kaynağı Stres, Sıkıntı, Korku ve Endişe İçinde Yaşamak

Evet, arkadaşlar saçkıran ya da sakalda görüldüğü için sakal kıran olarak bilinen sorunun nedeni büyük ölçüde aşırı stres ve sıkıntı ile yaşamaktır. Günlük hayatta çok fazla ciddiye almadığınız stres ve sıkıntılar insan hayatı için önemli olan bağışıklık sisteminin hasar görmesine neden olur. Hasar görmüş olan bağışıklık sistemi kendi öz dokularını yabancı madde olarak algılayarak ona savaş açmaktadır. Yani saç ya da sakalların dökülmesi tesadüf değildir.

 

Sakal Kıran Nasıl Geçer?

Evet, arkadaşlar sorunun ne olduğu ve neden olduğunu anladıktan sonra şimdide çözümüne bakalım. Çözümünde ilk aşama soruna neden olan hata ve ihmallerden kaçınmakla mümkündür. Bunun için ilk olarak sorunun kaynağı olan stres, sıkıntı gibi kötü sonuçlara neden olan ortamlardan uzak durmalısınız. Tamam, her insanın belirli düzeyde sorunu, problemi olacaktır. Fakat sorunların çözümü stres ve sıkıntı yaparak mümkün olmaz. Bu nedenle yaşadığımız sorunları hayatımıza zarar verecek düzeye getirmemeliyiz.

Sakal Kıran Kendi Kendine Geçer mi?

%35 düzeyinde sorun kendi kendine geçme olasılığı bulunmaktadır. Bunun gerçekleşmesi için tabii ki sorunun kaynağı olan stres ve sıkıntılı ortamlardan sıyrılmanız gerekir. Bunu sağlamanız halinde %30-%35 düzeyinde sorun kendi kendine düzelecektir. Tam aksine stresle yaşamaya devam etmeniz halinde sorun düzelmek yerine yenileri ortaya çıkarak yayılma görülür. Bu nedenle en etkili tedavi stres ve sıkıntıdan kurtulmakla olur.

Dermatoloji Uzmanı Kortizon Enjeksiyonu Yapabilir!

Yaşadığınız sorunla ilgili olarak doktora başvurduğunuzda size büyük ihtimalle kortizon iğnesi önerecektir. %70-%80 düzeyinde etkili olan kortizon iğnesi 10-15 gün aralıklarla yapılmakta olup, bunun için cildiye uzmanına muayene olmalısınız. Kortizon dikkatli kullanılması gereken bir ilaç olup, dozajına dikkat edilmemesi halinde ciddi yan etkileri mevcuttur.

SADBE Kullanmanızı Öneririm

Saçkıran problemine karşı geliştirilmiş en etkili ilaç SADBE olup açılımı (Squaric Acid Dibutylester) adındaki madde olup, yurtdışında sıkça kullanılmaktadır. Türkiye’de ise birkaç yıl öncesine kadar sadece tecrübeli eczacıların doktor reçetesi ile hazırladığı bir ilaç diyebilirim. 2014 Yılı itibari ile Hair Pharma firması Türkiye’de %0,1 ve %1 SADBE içeren formlarını satmaya başladı. SADBE genel bir isim olduğu için marka başvurusu olumsuzlukla sonuçlanmış ve ürünün adı bundan böyle SADBEX olarak satılmaya devam edecektir. SADBE kullandığınızda saçkıran ya da sakal kıran probleminden kurtulmanız %95 gibi yüksek düzeyde olmaktadır. SADBE kullanan insanlar stres probleminden uzak durmaları halinde 1-6 ay içerisinde sorundan kurtulmaktadır.

SADBE Nasıl Kullanılır?

Reçeteye gerek olmadan size en yakın eczane ya da aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak temin edebileceğiniz SADBE nasıl kullanılacağına dair bilgilendirme aşağıda yer alan videoda mevcuttur. Videoda uygulama yapılan kişi gerçek bir saçkıran hastası olup, 1 ay geçmeden dökülen saçları geri çıkmıştır.

Sakal Ekimi Yaptırabilirsiniz!

Sorunun kaynağı olan stres, sıkıntı probleminden uzaklaşmamanız halinde sorun uzun sürebilir. 1 Yıldan uzun süren problemlerde dilerseniz sakal ekimi yaptırabilirsiniz. Bunun için İstanbul’da Op. Dr. Atilla KAYA size yardımcı olacaktır.

https://www.sachastaliklari.com/sakal-kiran-tedavisi-nasil-yapilir/
https://www.sachastaliklari.com/sackiran-ilaci-sadbe/

YAZAR Dr. Seher

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir