29 Mart 2019 , Cuma
Ana Sayfa / Hangi Bölüme Gidilir / Saçkıran (Alopecia Areata)

Saçkıran (Alopecia Areata)

Saç dökülmesi ilk bakışta tek tip sorun gibi algılanmasına karşın kendi içerisinde bir çok nedeni ve tipi bulunmaktadır. Tıp dilinde Alopecia olup, kelimenin sonuna eklenen her kelime sorunun ayrıştırma işlevi görmektedir. Bu sayfada Alopecia Areata, Alopecia Totalis ve Alopecia Universalis problemi ve çözümüne yönelik bilgileri vereceğiz. Tıbbi terimleri her ne kadar kafanızı karıştırsa da halk arasındaki tabiri Saçkıran dediğimde bilmeyen yoktur. Özellikle çocuklar ve genç insanlarda (kız erkek fark etmez) sık görülen bir Saçkıran stres kaynağında stres, üzüntü, korku gibi sorunlar bulunmaktadır. Herhangi bir belirtisi olmadan ani bir şekilde ortaya çıkar ve tipine göre saç ve vücudun her yerinde görülebilir. Madeni para şeklinde açılma olabileceği gibi vücudumuzda bulunan tüm kıllar dökülebilmekte ve cilt parlak bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Peki saçkıran problemi ile karşı karşıya kalan insanlar ne yapmalı, hangi doktora, hangi bölüme gitmeli? hemen görelim.

Alopecia Areata

Cildiye Bölümüne Gitmek Gerekir
Saçta görülen sorunlar saçlı deri (cilt) ile alakalı olduğu için saç dökülmesini içeren tüm sorunlarda cildiye bölümü tercih edilir. Yani dahiliye yada sağlık ocağı hekimler çok fazla sorununuza çözüm olamaz. Deri hastalıkları olarak da geçen bölümde görev yapan uzmanlar Dermatolog yada Dermatoloji olarak anılmaktadır. Bu bölümde görev yapan uzmanlar saç dökülmesi yanı sıra en sık Sedef, Akne, Alerji ve Behçet hastalığına bakmaktadır.

Saçkıran Nedir, Neden Olur, Nasıl Anlaşılır?
Tıp dilinde sorunun genişliğine göre Alopecia Areata, Totalis yada Universalis şeklinde kullanıldığını gördük ve dikkat ederseniz Türkçe’de saçkıran olarak anılmasına karşın sadece saçlarla sınırlı kalmadan kaş, sakal, bıyık yani dahası Alopecia Universalis vücudumuzun tüm kıllarının dökülebildiği anlamına gelmektedir. Nedenleri maalesef İdiyopatik dediğimiz (sebebi tam olarak bilinmeyen) sorunlar arasında yer almaktadır. Fakat bilim insanlarının üzerinde durduğu ortak nokta stres, üzüntü gibi travmalar ile alakalıdır. Otoimmun (Özbağışıklık) hastalıklardan biri olup, bağışıklık sisteminin kendi öz dokusunu yabancı gibi algılayıp, ona savaş açması halidir. Yani dökülen kıllar bağışıklık sisteminin istemi doğrultusunda gerçekleşmektedir. Yani görünen o ki stres maalesef vücudumuzu denesini alt üst ederek bir çok sağlık sorununa neden olmaktadır.

Saçkıran Nasıl Geçer?
Başlıktan da anlaşılacağı üzere tedavisi mümkün bir hastalık olup, ilk olarak sorunun kaynağı stresli ortamlardan uzak durmalısınız. Yoksa uyguladığınız hiç bir tedavi başarı olmayıp, daha fazla yayılmaya devam eder. Bu şekilde kendimizi tedaviye hazırladıktan sonra uygulayabileceğimiz 3 farklı uygulama bulunmaktadır. Bunların her biri bitkisel ve bilimsel olarak belirli başarı oranları bulunmaktadır.

İlk Olarak Sarımsak İle Başlayın
Saçkıran tedavisinde ilk önerim sarımsak uygulaması olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken kokusundan pekte keyif almadığımız sarımsağın kendisi olup, sakın sarımsak losyonu, şampuanı, yağı vs gibi ürünlerle saçkıran tedavisine başlamayın. Zaten başarı durumu %50 olup, bu belirttiğim ürünlerle başarıyı %1’e düşürürsünüz. Sarımsağı ortadan kesin ve saplı kısımdan tutarak dökülme sonucu açıklık oluşan cilde tahriş olacak düzeyde sürün. İlk başlarda ciddi bir can yanması olacaktır. Damarların genişlemesi için gereklidir. Tekrar belirtmek gerekirse tedavide başarı oranı %50 olup, 3 ay içinde herhangi bir etki etmemesi halinde bırakın.

Dermatolog Yardımı İle Kortizon Tedavisi Deneyin
Dilerseniz bitkisel tedaviler ile hiç uğraşmadan etkisi daha yüksek olan bilimsel tedaviler geçebilirsiniz. Bunun için 2 seçenek olup, birincisi doktor tarafından yapılan kortizon enjeksiyonu olup, tedavide başarı oranı %70-%80 gibi çıkmaktadır. Kortizon denince ilk bakışta bir ilaç gibi algılamaktadır. Oysaki vücudumuzun (Böbrek Üstü Bezinin) salgıladığı bir hormon olup, bazen yeterli olamamaktadır. O nedenle doktor kontrolünde daha fazlasına ihtiyaç duyulmaktadır. İltihaplanma önleyici özelliği olan kortizon bir çok cilt problemi ve çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Solüsyon, krem, tablet şeklinde üretilen kortizon aynı şekilde saçkıran tedavisinde de daha çok dermatolog tarafından belirli sürelerde saç derisi altına enjekte edilmektedir. Tedavide başarı oranı tekrar belirtmek gerekirse %70-%80 oranında olup, doktor tecrübeli olmalıdır. Çünkü vücuda fazla kortizon verilmesi obezite ve kemik erimesi gibi hastalıklara neden olabilir. Bu nedenle bilim adamları son zamanlarda bitkisel kortizon içeriklerinin kullanmasını önermektedir. Herbal Steroid olarak bilinen bitkisel kortizon üretiminde genelde meyan kökü özütü kullanılmaktadır.

Daha Hızlı Etki İçin SADBE Öneriyoruz
Saçkıran tedavisinde dünya’da etkinliği kanıtlanmış 2 farklı madde bulunmaktadır. Biri DPCP (Difensipron- Di Phen Ci Pron) ciddi yan etkileri nedeniyle kullanımı yaygın değildir. Onun yerine kısa adı SADBE olan (Squaric Acid Dibutylester) öneriyoruz. Türkiye’de uzun yıllar sadece tecrübeli eczacıların doktor reçetesi ile hazırladığı ilaç geçtiğimiz yıllarda Hair Pharma firması tarafından Rol-On şeklinde satışı sunulmuştur. %0.1 ve %1 olmak üzere iki farklı formu bulunan SADBE 1-6 ay içerisinde etki etmektedir. Kullanıma ilk ay başlangıç dozu olan %0.1 ile başlamalısınız. Devamında ise etki hızını artırmak için %1 formuna geçebilirsiniz. Kullanımı oldukça basit olup, açıklık olan cildi ıslatacak kadar sürmektedir. İçerisinde yer alan Capsaicin (Acı Biber Özütü) biraz canınızı yakabilir. Bunun amacı ise kıl köklerine gelen damarları genişletmeye yöneliktir. Ürün hakkında daha fazla bilgi ve sipariş için aşağıda yer alan bağlantıyı kullanabilirsiniz. https://www.sachastaliklari.com/sackiran-ilaci-sadbe/

Saçkıran Bulaşır mı?
Hastalığa dair aktaracaklarımız bu kadar olup, şimdi dilerseniz insanların en çok merak ettiği hususlara yanıt verelim. Cevabı en çok merak edilen hususlardan biri bulaşıcı olup, olmadığıdır. Bu konuda cevap net olup, hiç bir şekilde bulaşıcı yönü yoktur. Yani korkmanıza gerek olmayıp, cinsel yolla bile bulaşması mümkün değildir.

Kafada Ağrı Yapar mı?
Sorun ortaya çıkmadan yada sonrasında herhangi bir şikayete neden olmaz. Yani kafada ağrı vs gibi şikayetleri yoktur. En belirgin yönü dökülmenin madeni para genişliğinde bir yada birden fazla noktada olması ile dökülen alanda cildin daha parlak bir şekilde ortaya çıkmasıdır.

Dişi Yada Erkek Nasıl Anlaşılır?
Gelen sorular arasında sorunun dişi yada erkek nasıl anlaşılacağı soruluyor. Açıkçası bende bilmiyorum. Çünkü öyle bir ayrıştırma bulunmuyor. Yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi Alopecia Areata kafada bir yada birden fazla alanda dökülme, Alopecia Totalis kafada tüm kılların dökülmesi, Alopecia Universalis ile kafa dahil vücudumuzdaki tüm kılların dökülmesi halidir. Bunun dışında erkek yada dişi şeklinde bir ayrım mümkün değildir.

Sakal Kıran Nedir?
Başlık aslında hatalı olup, bu şekilde bir tabir yoktur. Tabii ki yetişkin erkeklerin sakal bölgesinde de görülmesi nedeniyle sakal kıran, kaş kıran vs şeklinde isimler eklenmektedir. Tekrar belirtmek gerekirse sakal bölgesinde de olanların yaşadığı sorun Alopecia Universalis olup, tedavisi saç ile aynıdır. Benim önerim SADBE kullanmanız yönünde olacaktır.

Konu hakkında daha fazla bilgiye ulaşacağınızı düşündüğüm kaynaklar aşağıda yer almaktadır. Sormak istediğiniz hususları ayrıca sayfanın alt kısmında bizlere iletebilirsiniz.

https://www.sachastaliklari.com/sackiran-tedavisi-icin-uygulayabileceginiz-yontemler/

YAZAR Dr. Seher

4 Yorumlar

  1. stresten dolayı saçlarım çok dökülüyor kerartin kullanıyorum azaldı gibi

    • Ela: Evet keratin saçın yapım (ana) maddesi olduğu için etkili olur. Ama saç dökülmesini tek başına durdurması için yeterli değildir.

  2. Bekir Demirci

    Hocam yaklaşık 3 yıldır sakal kıran problemi ile mücadele ediyorum. Psikolojim alt üst olmuş durumda lütfen bir çözüm önerin.

    • Bekir: Öncelikle saçkıran probleminden kurtulabilmek için stres probleminden mümkün mertebe uzak durmalısın. Çünkü saçkıran yada tıbbi ismi Alopecia Areata problemine neden olan sorun zaten stres problemidir. Tedavi için SADBE kullanı tavsiye ederim. 1 İle 6 aylık süre içinde %95 başarılı olması beklenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir