31 Ocak 2019 , Perşembe
Ana Sayfa / Hangi Bölüme Gidilir / Saç Dökülmesi (Hair Loss)

Saç Dökülmesi (Hair Loss)

Tüm dünyanın ortak sorunu Alopecia yada ülkemizdeki tabiri ile saç dökülmesi kendi içerisinde bir çok nedeni ve türü bulunmaktadır. Bizler her ne kadar ciddiye almasak bile tedavisi mümkün bir hastalıktır. Yani erken süreçte önlem aldığınızda saç dökülmesi önlenebilmektedir. Önlem almak için öncelikle sorunun nedeni ve dökülmenin tipi bilinmelidir. Bunun mutlaka bir uzmandan yardım almak gerekir. Hazırsanız saç dökülmesi için hangi doktora gidilmesi gerektiği ve daha fazlasını bulacağınız yazımıza başlıyoruz.

Hair Loss

Saç Dökülmesi İçin Cildiye Bölümüne Gidiyoruz
Bundan önceki konumuz olan saçkıran içinde cildiye bölümüne gidilmesi gerektiğini belirtmiştim. Aynı şekilde saç dökülmesi içinde hastanelerin Cildiye, Deri Hastalıkları, Dermatoloji gibi anılan bölümlerine müracaat etmek gerekir. Bu bölümlerde görev yapan hekimlere Dermatolog unvanı verilmektedir. Cilt hastalıkları yanı sıra saç, sakal, kaş, kirpik’de görülen sorunlara bakmaktadır. Özellikle saçınızda kalite kaybı ve dökülme tespit ederseniz mutlaka bir dermatoloğa muayene olmalısınız.

Dökülmeye Neden olan Sorun ve Dökülme Tipi Teşhis Edilmeli
Evet arkadaşlar saç dökülmesi yada saçlarınızda ciddi bir kalite kaybı, matlaşma, soluklaşma, uzama hızında gerileme, seyrelme görürseniz herhangi ilaç, şampuan, losyon vs kullanmak yerine size en yakın dermatoloji uzmanına randevu alabilirsiniz. Çünkü saç dökülmesi kendi içerisinde bir çok tipi ve nedeni olduğunu belirtmek gerekir. Uzman muayene esnasında size soracağı sorular, yapacağı testler ile dökülme tipini tespit edecek ve ona göre tedaviye başlayacaktır. Soracağı sorulardan biri anne babanızda dökülme yada kellik problemi olup, olmadığıdır. Çünkü Alopecia genetik bir sorun olup, anne yada babasında dökülme yada kellik olan çocuklar ergenlik sonrası bu riski taşımaya başlarlar. Doktor muayenesi ile ortaya çıkan dökülme tipleri ve çözüm yollarına bakalım.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi (Genetik, Ailesel, Kalıtsal)
Dünya’nın her yerinde en sık görülen dökülme tipi kalıtsal yani genetik tür olup, kadınlarda da görülmesi nedeniyle erkek tipi dökülme şeklinde anılmaktadır. Erkeklerin %90 kadınların ise %40-%50 gibi önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Şimdi dilerseniz nasıl olduğuna bir bakalım. Direkt olarak erkeklik hormonu Testosteron ile alakalı olup, Testosteron + Alfa 5 Reduktaz enzimi bir araya gelerek DHT dediğimiz (Dihidrotestosteron) halini almaktadır. DHT hormonu kıl köküne zarar veren bir hormon olup, ilk olarak kıllar da kalite kaybı ve uzama hızını yavaşlatmaktadır. Bu nedenle saçlarınızda ciddi kalite kaybı olması halinde geç kalmadan bir doktora müracaat ediniz. Kıl kökleri hücresi zarar görmeye başlaması ile artık yeni kıl üretemez hale gelir. Dökülen kılın yerine yenisi üretilmediği için kişi kalıcı kellik problemi ile karşı karşıya kalır. Dökülmeler genelde ergenlik sonrası başlar fakat başlamasa bile risk sürekli devam eder. Dökülmeler genelde alın, yada tepe bölgesinde başlayacağı gibi her ikisinde aynı anda başlayabilir. Genetik dökülme yanlar ve enseye zarar veremez. O nedenle dikkat edin kel insanların yan ve enselerinde dökülme yoktur.

Genetik Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir? : Evet arkadaşlar sorunu anladıysak şimdi çözümüne bakalım. Çözümü için geliştirilen bilimsel maddelere bakacak olursak karşımıza Procapil ve Finasterid çıkmaktadır. Bunlar bir ürü yada ilaç markası olmayıp, genetik saç dökülmesinde kullanacağınız sprey yada damla içerisinde bulunması gereken maddedir. Bunlardan biri yoksa tedavide başarı oranı düşük olacaktır. Procapil içeren sprey kullanmak isterseniz önerim Hair Forte Sprey olacaktır. Genetik dökülmelerde ilk olarak saçlar kalitesini kaybeder. Kaybolan saç kalitesini kazanmak için sprey yanında mutlaka 1 yada 2 MG Biotin kullanmayı unutmayın. Biotin diğer isimlerine baktığımızda B7 ve H vitamini olarak bilinmektedir. Saç ve tırnakların ihtiyacı olan bir vitamindir. Kalın bağırsaklarda üretilmesine karşın bazen yeterli olmayabilir.

Kansızlık ve Demir Eksikliğine Bağlı Dökülme
Saç dökülmesi problemi yaşayan insanlar önerileri çok fazla dikkate alırlar. Fakat bu son derece yanlış bir uygulama olup, bazen dökülme vücudumuzda bir takım hastalıklar yada enzimlerin eksik olması sonucu ortaya çıkabilir. Özellikle kadınlarda görülen dökülmelerin büyük bölümü kansızlık ve demir eksikliği gibi sorunlarla ortaya çıkmaktadır. Sizin kullandığınız sprey yada şampuan kansızlık yada demir eksikliğini önlemeyeceği için sorun düzelmeyecektir. O nedenle yapmanız gereken bir dermatoloğa giderek dökülme tipini öğrenmektir. Kıl kökleri vücudumuzun diğer organları gibi kan ile beslenmektedir. Kan içerisinde oksijen yanı sıra bir takım vitaminler yer almaktadır. Vücudun ihtiyacı olan kanın azalması yada kan içerisinde yer alan demir, biotin, çinko, magnezyum, B12 eksik olması yine saçların yeterince beslenemeyerek dökülmesine neden olur. Doktorunuz size eksikliği olan enzimleri dışarıdan takviye ürünlerle karşılayacaktır.

Biotin Eksikliği (Diyet Yapanlar Özellikle)
Vücudumuzun tüm organları gibi saçlarda vitamine ihtiyaç duymaktadır. Saç ve tırnakların ihtiyacı olan vitaminin adı Biotin olup, yukarıda da belirttiğim gibi B7 ve H vitamini olarak bilinir. Saçlarla tırnakların ne alakası var diyebilirsiniz. Hemen açıklayalım, her ikisi de keratin dediğimiz aynı maddeden meydana gelmektedir. Saçların farkı kıl köklerinde melanin dediğimiz renk verici madde ile renk almasıdır. Melanin hücresinin ölmesi ile birlikte halk arasında saç beyazlaması dediğimiz süreç ortay çıkmaktadır. Saç beyazlaması aslında beyaz değilde tırnakların rengidir. Yani saçlarımızın orjinal hali tırnak rengindedir. Saç rengine daldık, konu dağıldı. Hemen biotin eksikliğine dönecek olursa saç dökülmesi nedenlerinden biride Biotin eksikliği olup, ilk etapta ciddi anlamla saçlarda kalite kaybına neden olmaktadır. Kalın bağırsaklarda yer alan faydalı bakteriler Biotin üretmektedir. Tabii ki bunu üretebilmek için bizim tükettiğimiz besinlere ihtiyaç duyarlar. Diyet yapan insanlarda Biotin üretimi beklenenden az olup, Biotin eksikliğini anlamanın en kolay yolu saçlarda kalite kaybı, dökülme, ciltte kuruluk, tırnaklarda kırılma, soyulma ve yumuşama yanı sıra Kolestrol seviyesinde yükseklik görülür. Biotin eksikliğini tablet yada hap içemeyenler için Biotin şurup kullanarak dengeleyebilirsiniz. Yani diyete başlayacaksanız mutlaka B7 ve H vitamini eksikliğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Menopoz Dönemindeki Kadınlarda (Östrojen Azalmasına Bağlı Dökülme)
İnsan yaşamı boyunca bir çok evreden geçmektedir. Kadınlarda 35-50 yaşında görülen süreçlerden biride menopoz yani doğurganlığın sonu olup, biraz sıkıntılı bir sürece girilmektedir. Ani ateşlenme, gerginlik durumu görülmektedir. Bunun nedeni yumurtalıkların tam olarak çalışmamasına bağlı kadınlık hormonu Östrojen seviyesinde azalmadır. Erkeklik hormonu Testosteron saç dökülmesine neden olurken kadınlık hormonu Östrojen ise tam aksi bir şekilde saçlarda koruma görevi görmektedir. Saçların kalitesini artıran ve onları koruyan Östrojen hormonu menopoz döneminde ciddi bir şekilde azaldığı için artık saçları koruyan bariyer ortadan kalkmış oluyor. Bu şekilde tam kellik olmasa bile saçlarda ciddi bir seyreklik oluyor. Östrojen takviyesi meme kanserine neden olduğu için çok fazla tavsiye edilmez. Onun yerine bitkisel bir madde olan ve Östrojen gibi aynı etkiyi gösteren Isoflavon önerilir. İsoflavon bir ilaç yada marka değil, bir tür bilimsel maddedir. Türkiye’de isoflavon içeren ürün olarak Menopecia Bulunmaktadır. Hair Pharma firması tarafından menopoz döneminde saçlarda kalite artışı ve dökülmeyi önlemek üzere geliştirilmiştir.

Guatr Hastaları
Özellikle kadınlarda sık görülen guatr hastalığı boyunda şişlik şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Guatr hastalığı Tiroid hormonun düşük yada yüksek oluşuna bağlı olarak iki gruba ayrılmaktadır. Aynı şekilde bu farklılık saç dökülmesine de yansımaktadır. Tiroid hormonu düşük olması halinde (Hipotiroidi) dediğimiz durum ortaya çıkar ve hücre metabolizmasında yavaşlama görülür. Buna bağlı olarak kökten dökülmeler görülür. Nedeni ise saç üretiminin zayıflaması ve uzama hızının düşmesidir. Aynı şekilde Tiroid hormonlarının yüksek olması halinde ise yine saçta dökülme görülür. Fakat bu sefer dökülme daha kırılarak olmaktadır. Saç kalitesi azaldığı için kırılır. Burada yapılması gereken en iyi uygulama hastalığın tedavisi yada ilerlemesini önlemektir. Bu tür dökülmeler Telogen Effluvium grubunda yer almakta ve hastalık olarak kabul edilmezler. Soruna neden olan hastalık tedavi edilmesi halinde kıl kökleri ölmediği sürece yeniden çıkacaktır.

Saçkıran (Alopecia Areata)
Saç dökülmesine dair aktaracağımız son husus Alopecia Areata yada halk arasındaki tabiri ile Saçkıran olup, bu sorun kadın, erkek herkesi ilgilendirmektedir. Özellikle çocuk ve gençlerde sık görülmekte olup, %60 dermatoloğa başvuran insanların %60 gibi büyük bir bölümü 30 yaş altı olmaktadır. Halkımız saçkıran dese de sadece saçlar ile sınırlı değildir. Tıp leteratüründe Alopecia Areata (saçın bir yada bir yerinde dökülme) Alopecia Totalis (saçların tümünün dökülmesi) Alopecia Universalis (Vücudumuzdaki tüm kılların dökülmesi) anlamına gelmektedir. Yani sadece saç ile alakası olmayıp, sakal kıran, kaş kıran şeklinde farklı isimlerle de karşınıza çıkacaktır. Nedenlerine baktığımızda maalesef İdiyopatik yani sebebi tam olarak bilinmemektedir. Fakat uzmanların tahmini stres, korku, üzüntü gibi travmalar olmaktadır. Otoimmun hastalıklar arasında yer almakta olup, aşırı stres ile bağışıklık sistemi zarar görmekte ve kendi öz dokusunu yani kılları yabancı madde olarak algılayarak onları dökmektedir. Tedavisine yönelik bitkisel ve bilimsel çözümler olup, ilk olarak sarımsak uygulaması ile başlayabileceğiniz gibi %95 başarı oranı olan SADBE ile’de başlayabilirsiniz.

Evet arkadaşlar saç dökülmesinin tedavisi mümkün bir hastalık olduğunu anladık, geç kalınmadan bilimsel anlamda tedaviye başlandığında sorun engellenip, kaybettiğiniz saçları geri kazanırsınız. Aşağıda yer alan faydalı bağlantılar bilginizi artırma hususunda etkili olacaktır.

https://www.sachastaliklari.com/dokulen-saclar-cikar-mi/
https://www.hairpharma.com.tr/telogen-effluvium

YAZAR Dr. Seher

7 Yorumlar

 1. Hocam sacım hem dökülüyor hemde beyazlandı bunun çözümü varmı hocam

  • Yusuf: Sendeki durumu 2 sorun olarak ele almak gerekir. Dilersen ilk olarak saç beyazlaması ile başlayalım. Saça renk veren pigmentlerin ölmesi ile saçlar orjinal rengi olan tırnak renginde (şeffaf) olarak çıkmaktadır. Yani tam anlamıyla beyaz değildir. Tabii ki hücre yenileyici önlemlerle mesela Biotin kullanarak şansını denemelisin.

   Saç dökülmesi ile birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Öncelikle saç dökülmesi tipi belirlenmesi gerekir. Yaşın ve aile bireylerinde senden başka saçı dökülen, kellik problemi olan var mı?

 2. Merhaba, saçlarım oldukça gür ve kalın telli (idi)..29 yaşındayım. Dökülmeler dönem dönem artardı ama son 5-6 aydır surekli dökülüyor ve ilk kez saçımın inceldiğini ve azaldığını görüyorum. Bir yıldır içeriği temiz olduğundan argan yağlı şampuan kullanıyorum. Acaba uzun vadede saç telimi inceltti ve zayıflattı mı? Bir şampuan bunu yapar mı? Kansızlık ve demir eksikliğim var, ilaç kullanmam gerekiyor. Büyük oranda buna bağlı olduğunu düşünüyorum ama neden son 4-5 ayda bir anda saç azalır? Neredeyse yarı yarıya diyebilirim.

  • Melek: Saçların dökülmesi kalitenin düşmesi ile ortaya çıkar. Sendeki sorun ise büyük ölçüde kansızlığa bağlı olduğu görülüyor. Doktorun önerdiği ilaçlar yanı sıra kansızlığa bağlı saç dökülmeleri için Xpecia tablet kullanman gerekir. Argan yağı içeren şampuan saçına zarar veremez. Yoğun E vitamini içerdiği için faydası olur.

 3. Hakan Ülker

  Hocam merhaba saçlarım 1 yıldır dökülüyor ve iyice seyrelmeye başladı. Saçlarımı kazıtsam faydası olur mu?

  • Hakan: Öncelikle saçları kısa kesmek yada kazıtmak bilimsel olarak herhangi bir etkisi olmamaktadır. Burada senin yapman gereken öncelikle dökülmenin nedeni ve tipini tespit etmen olacaktır. Bunu yapabilmek için hastanelerin cildiye bölümüne randevu almalısın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir