31 Ocak 2019 , Perşembe
Ana Sayfa / Hangi Bölüme Gidilir / Küçük Memelerin Çözümü Göğüs Büyütme Ameliyatı İle Mümkün

Küçük Memelerin Çözümü Göğüs Büyütme Ameliyatı İle Mümkün

Meme Büyütme İçin Hangi Doktora Gidilir?

Göğüsler kadınlık ve anneliğin simgesi olması yanı sıra estetik bütünlüğün en önemli yapı taşlarından biridir. Erişkin her kadın güzel ve simetrik göğüslere sahip olmak ister; Fakat bu arzumuz her zaman gerçekleşmeyebilir. 20 Yaşına kadar gelişmesi beklenen memeler kişinin hormonlarında ki yetersizlik, genetik, kötü beslenme, vitaminsizlik, Troid, PCOS gibi sağlık sorunlarına bağlı olarak gelişmeyip, bir ya da her ikisi birden küçük kalabilir. Bu durum haliyle kadınların büyük bir bölümünde sıkıntıya neden olmaktadır. Çözüm olarak görülen ilaç, krem ya da bitkisel ürünler kesinlikle bilimsel ve kalıcı çözüm sağlamaz. Pe ki bilimsel çözüm için ne yapmalı?

Küçük göğüslere çözüm

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanından Yardım Almalısınız!

Evet, arkadaşlar göğüs büyütme, küçültme, dikleştirme her biri estetik uygulama olması nedeniyle mutlaka estetik ve plastik cerrahi uzmanlarından hizmet almalısınız. Bu konuda size önerim OP. DR. CAN İŞLER olacaktır. Uzmanımız estetik ve plastik cerrahisi yanı sıra aynı zamanda genel cerrahi alanında da ihtisas yapmıştır. İstanbul ve Viyana’da bulunan klinikleri ile hizmet vermektedir.

Küçük Memeler Nasıl Büyütülür?

Ergenlik dönemi ile (9-10 yaşında) başlayan göğüslerin büyüme ve gelişme evresi 18-19 yaşlarında son bulmaktadır. Bu aşamadan sonra çok fazla değişiklik beklememek gerekir. Sadece gebelik ve aşırı kilo almaya bağlı geçici değişiklikler oluşabilir. Göğsünüzün durumundan memnun değilseniz, büyüklüğü ya da simetrisi sizi memnu etmiyorsa yapmanız gereken en mantıklı uygulama meme büyütme ameliyatı olacaktır. Bunun dışında yapacağınız hiçbir şey kalıcı çözüm olmayacaktır. Meme büyütme ameliyatı ile ilgili merak ettiğiniz detayları yazının devamında bulacaksınız.

İlaçlarla Meme Büyütülür mü? Göğüs büyütme ameliyatı ile ilgili hususlara geçmeden önce toplumda sık yapılan hatalara ışık tutmak istiyorum. Yukarıda bu işin bilimsel anlamda nasıl olması gerektiğini belirttik, tabii ki ameliyat maliyetli olması nedeniyle hanımlar daha çok ilaç ve kremlerle bu işi çözmeye çalışmaktadır. Yazının girişinde de belirttiğim gibi ilaç ya da kremler kalıcı etkisi sağlamaz. Aksine birde meme kanseri gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Evet, bazı hormon içeren ilaçlar dokuda (süt bezi, süt kanalları ve yağ dokusunda) ödeme neden olarak küçük ölçüde büyümeye neden olur. Fakat ilaç kullanımını bıraktığınızda ödem ortadan kalkacağı için hafif şekildeki büyüyen meme eski haline dönecektir. İlaçları uzun süre kullanmak yukarıda da belirttiğim gibi vücuda çok fazla sentetik hormon takviye edeceği için meme kanserini tetikleyici olacaktır.

Doğum Kontrol Hapları Meme Büyümesine Neden Olur! Hormon içeren ilaçlardan biri de doğum kontrol hapları olup, gebeliğe karşı korunmak için kullanılan bu ilaçlar içeriğindeki Östrojen ve Progesteron yan etki olarak bir miktar meme büyümesine neden olmaktadır. Tabii ki buda geçici bir durumdur.

MEME BÜYÜTME AMELİYATI NEDİR?

Evet, arkadaşlar göğüslerinizin küçük, sarkık ya da asimetrik olduğundan şikâyetçi iseniz yapmanız gereken en bilimsel uygulama meme büyütme ameliyatı olacağını bir kez daha belirtmek istiyorum. 2 Saat gibi kısa bir sürede yapılan operasyon ile göğüs dokusu altına silikon protez yerleştirme işlemidir. Göğüs estetiği uygulamalarında en sık yapılan uygulamalardan biridir. Sayısal bir istatistik paylaşmak gerekirse Amerikan Plastik Cerrahi Derneği (ASPS) Amerika’da her yıl 350-400 Bin kadının bu tür yöntemlere başvurduğunu açıklamadır. Türkiye’de SGK tarafından karşılanmadığı için özel sağlık merkezleri ya da bu alanda deneyimli hekimlerden hizmet almak gerekir. Bizim önerimiz plastik ve estetik cerrahi uzmanı Op. Dr. Can İşler olmaktadır.

Bu Uygulamaya Neden İhtiyaç Duyulur? Göğüs büyütme ameliyatının nasıl yapıldığına bakmadan önce bu işlemin kimler için uygun olduğuna, hangi kadınların yaptırması gerektiğine bakmak istiyorum. Çünkü yazının geneline baktığımızda daha çok memesi yeterince gelişmemiş kadınlara özgü bir uygulama gibi algılanmaktadır. Yaş olarak bakmak gerekirse 18 yaş üzeri sağlıklı her kadına yapılabilmektedir. Başvuran hanımların büyük bir bölümü küçük meme problemi ile gelmektedir. Bunun dışında sarkma ve hacim kaybı halinde de bu uygulama yapılır. Hamilelik, emzirme, aşırı kilo verme ve menopoz sürecinde memelerin hacminde azalma ya da yer çekimine bağlı olarak sarkma meydana gelir. Bu tür sorunlar içinde güzel bir çözüm olmaktadır. İlle de herhangi bir sorununuz olması gerekmez. Daha güzel bir göğüslere sahip olmak içinde bu uygulamaya gerek duyabilirsiniz.

 

MEME BÜYÜTME AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Evet, arkadaşlar uygulamanın ana ekseni göğüs dokusunun altında hazırlanan uygun boşluğa protez yerleştirmektir. Daha önceleri protez yerine kişiden alınan yağ dokusu konuyordu, fakat yağ dokusu ile yapılan meme büyütme işlemi istenen sonucu vermediği için 1960 yılından sonra silikon protezlerin kullanımı ön plana çıkmıştır.

Ameliyat Öncesi Hastaların Yapması Gerekenler: Göğüs büyütme ameliyatına karar verdiyseniz operasyon öncesi bazı hususlara dikkat etmelisiniz. 15 Gün öncesinden başlamak üzere sigara kullanımına ara vermelisiniz. Aynı şekilde bu süreçte aspirin kullanmamak gerekir.

Meme Protezi Nedir?

Birçoğumuzun silikon olarak yakından bildiği bir madde, yapıtaşında silisyum (Si) atomu bulunmaktadır. Yaşadığımız hayatta oksijenden sonra en fazla görülen element olan silisyum aynı zamanda insan vücudunda 20 mg/kg düzeyinde bulunmaktadır. Silisyum eksikliği halinde kemiklerde gelişme geriliğine neden olur. Anlayacağınız meme protezinde kullanılan silikon madde vücudumuz ile tamamen uyumludur.

Protez Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir? Dış kısmı silikon olan protezlerin iç kısmında jel ya da serum fizyolojik (tuzlu su) bulunmaktadır. Şekillerine göre yuvarlak ve damla olarak ikiye ayrılmaktadır. Yuvarlak tür yarım küre şeklinde olup, uygulanan kadınlarda memenin üst yarısında daha dolgun bir görünüm vermektedir. Damla protez ise yağmur damlasına benzer bir yapısı vardır. Üst kısmı ince olup, alt tarafa doğru genişleyen bir yapısı vardır. Bu tür kullanıldığında memenin alt kısmında daha dolgun bir görünüm elde edilir. Arzu edilen göğüs şeklini oluşturduğu için en sık kullanılan protez türlerinden biridir. Silikon protez çeşitleri aynı zamanda istenen göğüs hacmine göre yüksek, orta ve düşük profilli olarak üretilmektedir.

Protezler Sağlıklı ve Güvenli mi? Evet, arkadaşlar yazının geri kalan kısmında da belirttiğim gibi göğüs büyütme işlemlerinde kullanılan protezler silikat, silisyumdan elde edildiği için oldukça sağlıklı ve güvenlidir. Bu nedenle 2006 yılında Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi Başkanlığı FDA yaptığı klinik çalışmalar ile insan sağlığına herhangi bir zararı olmadığını belirlemiş ve tüm göğüs estetiği ameliyatlarında kullanımına onay vermiştir. Dış kısmı 5 ile 7 kat silikondan elde edildiği için içerisindeki maddeyi dışarıya sızdırmaz. İnert yapıda olduğu için herhangi kimyasal bir zararı yoktur. İrritan yapısı sayesinde herhangi bir iltihabi reaksiyona neden olmaz. Karsinojen olarak üretilen protezler aynı zamanda kanserleşmeye karşı korunaklıdır. Mekanik gerilimlere dayanıklı olup, aynı zamanda anti alerjiktir.

İdeal Protez Ölçüsü Nasıl Belirlenir? Yukarıda da belirtildiği gibi düşük, orta ve yüksek profilde protez çeşitleri bulunmaktadır. Peki size hangisi uygun olduğunu nasıl anlayacaksınız. Bunun için çok basit bir yöntem bulunuyor. Pirinç testi evde kolaylıkla yapabileceğiniz bir yöntemdir. Yapmanız gereken öncelikle arzu ettiğiniz meme boyutuna uygun bir sutyen alarak başlıyoruz. Külotlu çorabı ayak kısmının üzerinden keserek içerisine pirinç doldurulur ve ağzı bağlanır. Protezi bu şekilde taklit edeceğiz. 230 gr pirinç koymanız halinde 230 cc’lik protez anlamına gelir. Her 20 gr pirinç eklediğinizde protez derecesini 20 cc artırmış olursunuz. Hazırladığımız pirinç torbasını sutyen içerisine koyarak bir süre evde bu şekilde deneme yapabilirsiniz. Arzu ettiğiniz büyüklük ve rahatlık tespit edilir.

MEME PROTEZİ NASIL YERLEŞTİRİLİR?

Evet, arkadaşlar göğüs büyütme işleminde bilimsel uygulamanın göğüs altına protez yerleştirmek olduğunu gördük, protezleri ve yapısını yakından tanımaya çalıştık, şimdi ise protezin nasıl yerleştirileceğine bakalım. Öncelikle doktor tecrübesinin önemli olduğunu unutmamalısınız. Bu nedenle mutlaka plastik ve estetik cerrahi uzmanlarından hizmet almalısınız. Bu uygulama için 5 farklı yöntem bulunmaktadır. Bunların ikisi göğüs kısmından yapılırken diğerleri koltukaltı ve karın kısmından yapılmaktadır. Dilerseniz yöntemler ve avantajları, dezavantajlarına birlikte göz atalım.

Meme Başı Halkası Çevresinden (Periareolar) : Memenin en kabarık olan uç kısmına Mamilla denmektedir. Meme ucunun çevresini saran koyu renkli alana ise Areola yani meme başı çevresi denmektedir. Bu yöntemin yapılabilmesi için meme başı çevresi çapının minimum 3 cm ve üzeri olması gerekir. Meme başı alt çevresinde 4 cm kesi ile protez yerleştirilmektedir. Aynı şekilde sarkık göğüslerin dikleştirme gerekiyorsa bu yöntemle aynı anda kolayca yapılabilmektedir.

Meme Altı Kıvrımı (Submammer) : En sık uygulanan yöntemlerden biride meme altı kıvrım çizgisi hizasında 4 cm kesi yapılarak uygulanmaktadır. Daha avantajlı yöntemlerden biri diyebiliriz.

MEME BÜYÜTME AMELİYATI SONRASI SÜREÇ NASIL OLUR?

Evet, değerli arkadaşlar konumuzun sonuna doğru artık bu uygulamayı yaptıranların ameliyat sonrası nasıl bir süreç geçireceğine bakalım. Öncelikle ameliyatın yaklaşık 2 saat süreceği ve büyük ölçüde genel anestezi altında, ameliyathane ortamında yapılması gerektiğini belirtmeliyim. İşleme sabah saatlerinde başlanması halinde çoğunlukla hastanede yatmaya gerek olmadan aynı gün taburcu olabilir. Ama tabii ki 1 gece hastanede kalınması önerilmektedir.

Ağrı Olur mu?

Protezler göğüs dokusunun farklı alanlarına yerleştirilebilir. Bu kapsamda meme dokusu arkasına yerleştirilen yöntem (Subglanduler) olarak bilinmektedir. Göğüs kası arkasına yerleştirilmesi halinde ise (Subpektoral) yöntemdir. Dual Plan ise kısmen meme dokusu ile kısmen de göğüs kası arkasına yerleştirilen yöntemdir. Bunları belirtme amacım uygulanacak yönteme göre ağrı miktarı değişmektedir. Ama öyle dayanılmaz ağrılar yaşanmaz. Basit ağrı kesiciler ile kolayca atlatabilirsiniz.

İş Gücü Kaybı Yaşanır mı? Çok büyük bir ameliyat olmaması nedeniyle uzun süreli iş gücü kaybı yaşanmaz. Sadece 3-4 gün istirahat etmesi önerilir. Bu aşamadan sonra çok ağır işlerde çalışmamak kaydı ile çalışma hayatına dönebilir.

4-6 Ay İçerisinde İstediğiniz Görünüm Ortaya Çıkar!

Evet, arkadaşlar meme büyütme ameliyatı ile kısa, öz bilgilerle sizleri aydınlatmaya çalıştım. Bu tür bir işlem yaptırdığınızda kesin ve etkili sonucu 4 ay sonra görürsünüz. Çünkü ilk başlarda hafif şişlik olacağı için göğüsler normalden %30 daha büyük görünür. Evet, arkadaşlar bu konuda daha fazla bilgi almak için size en yakın plastik ve estetik cerrahi uzmanına müracaat etmelisiniz.

 

YAZAR Dr. Seher

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir