31 Ocak 2019 , Perşembe
Ana Sayfa / Hangi Bölüme Gidilir / Makatta Kaşıntı

Makatta Kaşıntı

Kaşıntı ya da diğer adıyla Pruritus her insanın günlük hayatta başına gelebilecek sorundan biridir. El, yüz, kafa vs kaşıyarak rahatlama imkanı olurken genital ve anal bölgede ortaya çıkan kaşınma isteği bulunduğunuz ortama göre her zaman mümkün olmayabilir. Pe ki anal ve genital bölgede ortaya çıkan kaşıntıların nedenini hiç merak ettiniz mi? Ya da çözümüne dair bilgileri?  Biz sizin için araştırdık ve güzel bir yazı hazırladık, hazırsanız başlayalım.

Anal Bölgede Görülen Kaşıntılar

Makatta Kaşıntı İçin Doktora Gidilmeli mi?
Diğer yazılarda kısa bir tanıtım metninden sonra devamında bu sorunla ilgili olarak hangi doktora ya da bölüme gidilmesi gerektiğini aktarırdık, makatta kaşıntı probleminde ise ilk olarak doktora gidilmesi gerekir mi? Bunu netleştirmek istiyoruz. Anal bölgede görülen kaşıntıların hepsi ciddi anlamda sorun teşkil etmez. Çünkü birçoğu basit cilt problemleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle ilk olarak makatta kaşıntıya neden olan faktörleri görelim.

Anal Dermatit (Mayasıl) Makatta kaşıntı nedenlerine en masum sorun olan anal dermatit ile başlamak istiyorum. Halk arasında mayasıl olarak bilinen bu sorun maalesef basur hastalığı ile karıştırılmaktadır. Hastalığın yapısını anlatmak gerekirse bebeklerde pişik problemini hayal edin. Bebeklerde pişik idrar ve dışkının cilde teması ile ortaya çıkmaktadır. Buna ek olarak bebeklere dar kıyafet giydirmek, poposunu gün içerisinde yeterince havalandırmamak, cildi nemli kalması ve altını alırken ıslak mendil kullanmak ta yine cilt hasarına neden olmaktadır. Yetişkin insanlar idrar ve dışkı sorunu olmamasına karşın halen dar kıyafetler, dar iç çamaşırlar, cildi sabunla temizleme, ıslak mendil yanı sıra kalitesiz tuvalet kağıtları kullanmaktadır. Bu durum ciltte pişik benzeri hasara neden olabilir. Tabii ki bazen tükettiğimiz gıdalarda bu soruna neden olmaktadır.

Mayasıl İçin Doktora Gitmek Gerekmez! Evet arkadaşlar yaz aylarında sık görülen bu durum için doktora gitmek gerekmez. Çünkü sizin alacağınız önlemler ve bu konuda etkili kremler kullanarak 1 haftada sorunu atlatırsınız.

Pruzon Krem Kullanın: Doktora gittiğinizde size muhtemelen kortizon içeren bir krem reçete edecektir. Bunun için doktora gitmeye gerek yoktur. Size en yakın eczane ya da aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak açılan sayfada Pruzon siparişi verebilirsiniz. http://www.kasintikremi.com/pruzon/

Pruzon klasik ürünlerden farkı bitkisel kortizon (meyan kökü) içeriyor oluşudur. Çünkü klasik kortizonlar uzun süreli kullanımda ciddi yan etkileri bulunmaktadır. Bitkisel kortizon içeriği yanı sıra çay ağacı yağı dediğimiz (Tea Tree Oil) ile antimikotik yani mantar öldürücü ve antibakteriyel özelliği bulunmaktadır. Bunlara ek olarak Kalamin ve Çinko oksit ile cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturarak bundan sonra sorunların önüne geçmektedir. Örnek vermek gerekirse bebeklerde pişik probleminde kullanıldığında bebeğin idrarı ve dışkısı cilde zarar veremez. Çünkü kalamin ve çinko oksit koruyucu bariyer oluşturmaktadır.

Makat Siğili (Anal Kondilom) Evet arkadaşlar makatta görülen kaşıntıların bir çok nedeni olmaktadır. Yukarıda ele aldığımız anal dermatit onlardan biri idi evde kendimiz kolayca tedavi edebileceğimizi gördük, fakat her sorun bu kadar kolay çözülmez. İşte onlardan birisi Kondilom ya da halk arasındaki tabiri ile makat siğili yine en sık kaşıntı yapan sağlık sorunlarından biridir. Vücudun her yerinde görülme olasılığı olup, anal ve genital bölgede görülen büyük ihtimalle cinsel temas ile bulaşmaktadır. Özellikle tanımadığınız insanlarla cinsel ilişkiye girmek riski artırmaktadır. Bulaşıcı HPV virüsü olan kondilom 100 farklı türü olmasına karşın anal bölgede görülen tip 6 ve 13 olmaktadır. Size bulaşması sizin de başkalarına bulaştıracağınız anlamına gelmektedir. Bu nedenle geç kalınmadan bilimsel tedaviye başlamak gerekir.

Basur (Hemoroid) Hastalığı Yine makatta kaşıntıya neden olan hastalıklardan biride hemoroid olup, anüs çevresinde şişlik ya da dışkılama esnasında kanama ile 2 farklı şekilde (iç hemoroid, dış hemoroid) şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Dış hemoroid kıyafete sürtünmesi sonucu kaşıntı ve can yanmasına neden olur. İç hemoroid ise daha çok 3. Ve 4. Derece olması halinde kaşıntıya neden olmaktadır. Çünkü genişleyen toplardamar rektum içinde meme haline gelir.  Bu meme 3. Ve 4. Evrede rektum dışına çıkarak yine kıyafete sürtünerek kaşıntıya neden olur. Çoğu zaman dışkı kaçırmaya neden olduğu için kaşıntı kaçınılmaz olacaktır.

Anal Fistül (Makatta Akıntı) Bir diğer önemli neden ise anal fistül hastalığı olup, toplumda makatta akıntı olarak tabir edilmektedir. Sorunun temelinde makatta apse olup, erken süreçte boşaltılmaması sonucu sürekli cilt hasarına neden olur. Bu hasar öylesine büyük ki kalın bağırsağın son kısmı ile cilt arasında iki ucu açık tünel haline gelebilir. Kalın bağırsağın son kısmından bu tünele dışkı dökülerek ciltten dışarı çıkmaktadır. Yani makatta akıntıya neden olmaktadır. Sürekli cildi kirleten bu durum haliyle kaşıntı ve cilt hasarına neden olacaktır. Tedavisi ameliyat ya da yenilikçi yöntemlerden olan lazer ile yapılmaktadır.

Anal Fissür (Makat Çatlağı) Diğerleri kadar sık olmasa da makatta çatlak problemi de anüs çevresinde kaşıntıya neden olmaktadır. Hastalığın en belirgin hali dışkılama esnasında ve sonrasında ortaya çıkan dayanılmaz can yanmasıdır. Yeni evrelerde bu can yanması 3-4 dakika sürerken 15 gün sonrasında tedavi edilmemesi halinde kronik hale gelecek ve şikayetler de artacaktır. Yeni dönemde 3-4 dakika süren can yanması bu sefer 2-3 saat boyunca devam edecektir. Kişiyi tuvalete gitmeye korkutan bir durum diyebilirim. Tedavisi yeni dönem hastalarda Nitrogliserinli kremlerle yapılırken kronik anal fissur olması halinde ameliyat ya da yine yenilikçi bir yöntem olan Botoks enjeksiyonu ile 1 dakika içinde yapılmaktadır.

Kıl Dönmesi İltihap Akıntısı: Makatta kaşıntıya neden olan bir diğer faktör ise erkeklerde sık gördüğümüz bir sorun Pilonidal Sinüs ya da halk arasındaki tabiri ile kıl dönmesi problemidir. İlk başlarda ciddi bir şikayeti olmayıp, ilerleyen süreçte akıntıya ve apse problemine neden olmaktadır. Gerek akıntı gerekse apse kaşıntıya enden olmaktadır. Sorun daha çok kuyruk sokumu bölgesinde görülmektedir.

Kıl Kurdu: Makatta kaşıntıya neden olan faktörlere son örnek olarak kıl kurdunu göstermek istiyorum. Bulaşıcı hastalıklardan biri olup, kişiye enfekte olması halinde ince bağırsaklarda yumurtlayarak çoğalmaktadır. Bu aşamadan sonra kalın bağırsak ve rektuma doğru ilerleyerek belirgin hale gelmektedir. Anüs çevresinde kaşıntı olmak üzere dışkıda kıl kurtları gözle görülebilmektedir. Bu durum çocuk ve gençlerde sıkça görülmektedir.

Makatta Kaşıntı İçin Hangi Doktora Gidilir?
Evet arkadaşlar şimdi merak edilen hususun cevabına geçebiliriz. İlk sırada aktardığım Anal Dermatit için doktora gitmeye gerek yoktur. Kortizon ya da daha iyisi bitkisel kortizon içerikli kremlerle çözümü bulursunuz. Geri kalan diğer sorunlarda ise sorunun kaynağı hastalık olması nedeniyle mutlaka doktora gitmek gerekir.

Genel Cerrahi Bölümü Tercih Edilmeli!
Makatta kaşıntı yanı sıra ağrı, kanama, şişlik, akıntı gibi şikayetleriniz varsa hastanelerin genel cerrahi bölümüne randevu almanız gerekir. Daha önce de belirttiğim gibi imkanınız varsa Proktoloji uzmanı bulmaya çalışın. Proktoktoloji genel cerrahinin alt branşı olup, anal bölge hastalıklarının teşhis ve tedavisine bakmaktadır. Bu tür hastalıklar sürekli ilerleme eğiliminde olması nedeniyle sakın kendi kendine geçer diye beklemeyin. Bir çok hasta maalesef utanma sorunu nedeniyle uzun süre muayeneden uzak durmaktadır.

YAZAR Dr. Seher

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir