Anal bölge hastalıklarının en önemli belirti ve şikâyetlerinden biri makatta kanama, genelde anüs kaynaklı olmasına karşın çoğunlukla kalın bağırsak ve hatta mide ile alakalı olabilmektedir. Bu nedenle mutlaka bu konularda araştırma yapmalısınız. Çünkü sorun basit bir kanama olmayıp, birçok hastalık ve büyük ölçüde anüs ve kalın bağırsak kanseri de olabilmektedir.

Genel Cerrahi Uzmanlarına Muayene Olmalısınız

1 Haftadan uzun süren makat kanaması şikâyetiniz varsa kendi kendine geçmesini beklemek yerine mutlaka bir doktora muayene olmanız gerekir. Sağlık merkezlerinde gidilmesi gereken bölüm Genel Cerrahi olup, fakat dikkat etmeniz gereken küçük bir ayrıntı bulunmaktadır.

Proktoloji Uzmanı Tercih Edin

Genel Cerrahi çok geniş bir alan olması nedeniyle kendi içerisinde alt Branşlar bulunmaktadır. Makat hastalıklarında uzmanlaşmış birim Proktoloji olup, bu uzmanlara Proctolog denmektedir. Yaşadığınız yerde böyle bir olanağınız varsa mutlaka kullanın. Yoksa genel cerrahi uzmanlarına muayene olabilirsiniz.

Tercih Edebileceğiniz Erkek ve Kadın Proctologlar: Dilerseniz size birkaç proctolog ismi paylaşayım. İstanbul’da yaşayanlar için Op. Dr. Atilla KAYA, Op. Dr. Seher Şirin, Op. Dr. Nizam Kurtdere ve Op. Dr. A. Şahap Barlas aklımda kalan isimlerdendir. Aynı şekilde Ankara’da Op. Dr. Adil Altınsoy, İzmir’de Demet Ağras, Bursa’da Op. Dr. Ergun Aygören makat hastalıkları teşhis ve tedavisinde uzman isimlerdir.

Makattan Kan Gelmesi Neyin Belirtisidir?

Evet, arkadaşlar sorun basit bir kanama olmayıp, genelde altında yatan ciddi sebepler bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse Hemoroid, Anal Fissür, Kondilom, Anal Dermatit ya da kalın bağırsaklarla alakalı olan Ülseratif Kolit ya da bağırsak kanseri olabilmektedir. Bu sorunların belirtisi bir birinden farklı olup, yazının devamında makat kanaması yapan hastalıklar ve nasıl anlaşılacağına dair detaylar paylaşacağız.

Hemoroid (Basur)

Makatta kan gelmesinin en önemli nedenlerinden biri hemoroid hastalığı ya da halk arasındaki tabiri ile basur ve hemoroit olarak da bilinmektedir. Anüs iç kısmı ve çevresinde şişlik şeklinde görülen basur bu haliyle iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır. Kanamaya neden olan iç hemoroit olup, ilk andan itibaren kanama görülür. Kabızlık problemi olanlarda sık görülen basur hastalığı kişinin yıllarca ıkınma alışkınlığına bağlı olarak genelde 20’li yaşlardan sonra görülür. İlk başta sadece ağrısız ve açık renkte kanamanın olduğu hastalık önlem alınmaması halinde anüs iç kısmında şişlik dediğimiz meme oluşur. Kendi içerisinde 1 ile 4 arasında derecesi bulunan hastalığın evresini anlamak için anüs iç kısmında yer alan memenin durumuna bakılır. İlk etapta herhangi bir ağrı olmamasına karşın 3. Ve 4. Derece olduğunda memenin makat kasları arasında sıkışmasına bağlı ağrılar görülür.

Anal Fissür (Makat Çatlağı)

Makatta kanamaya neden olan hastalıklardan biride Anal Fissür olup, halk arasındaki tabiri ile makatta çatlak ya da makat yırtığı olarak bilinir. Yine kabızlık ile alakalı olmasına karşın çoğu zaman tam tersi olan ishal kaynaklı olabilir. Hastalığın nasıl oluştuğuna bakacak olursak ilk olarak kabızlık ekseninde ele alalım. Kabız insanların dışkısı daha sert, susuz ve haliyle kalın olmaktadır. Dışkı anüsten geçerken zorlanmakta ve çoğu zamana dışkı içerisinde yer alan sert cisimler anüsü 1 ile 3 cm arasında çizebilmektedir. İşte bu aşamadan sonra sanki cam ile çiziyormuşçasına bir can yanması sizi bekliyor olacaktır. Hem de her dışkılama esnasında bu sorunu yaşayacak ve tuvalete gitmeye korkacaksınız. Basur ile makat çatlağını bir birinden ayıran en belirgin özellik bu olup, bunun dışında kanama şeklide farklıdır. Basur kanaması damla damla olurken makat çatlağında ise kanama daha çok peçetede görülür. Kronik anal fissür dediğimiz yani hastalığın ortaya çıkışından geçen 10-15 gün sonrası ise kanama tamamen ortadan kalkabilir. Bu durumda can yanmasının süresi artacaktır. Normalde ağrı dışkılama sonrası 3-4 dakikada son bulurken kronikleştiğinde 2-3 saat daha devam edecektir.

Makat Kanseri (Anüs Kanseri)

Anüs iç kısmı hemoroid ve anal fissür gibi hastalıklara ek olarak maalesef kansere de neden olmaktadır. Anüs yüzeyinde şişlik şeklinde görülen kanser parmakla anlaşılmaz. Bu nedenle anoskopi ve parça alınarak incelenmesi gerekir.

Makat Siğili (Kondilom)

Çok sık görülmese bile nedenlerden biri de kondilom dediğimiz makat siğili olup, makat çevresi yanı sıra anüs iç kısmında da olabilmektedir. Dışkılama esnasında tahrişe bağlı olarak basit kanamalara neden olmaktadır.

Mayasıl (Anal Dermatit)

Yaşadığınız kanama sorunu anüs değil de makat çevresi ile alakalı ise bu durumda akla Anal Dermatit dediğimiz mayasıl problemi gelmektedir. İnsanlar mayasılı basur olarak bilseler de doğru bir bilgi değildir. Çünkü mayasıl makat bölgesinde cildin aşırı kaşınmasına neden olan bir tür cilt problemidir. İnsanlar aşırı derece kaşımaları nedeniyle cildin tahriş olarak kanamasına neden olmaktadır. Ciddi bir sorun olmayıp, Pruzon gibi kortizon içermeyen kremlerle kolayca çözüm bulunmaktadır.

Bağırsak Kanseri

Makattan gelen kan sadece anüs ile alakalı olmadığını yazının giriş kısmında belirtmiştim. Doktorunuz makat muayenesinde soruna dair herhangi bir bulguya rastlamazsa mutlaka kolonoskopi gerektiğini belirtecektir. Çünkü yaşadığınız sorun kalın bağırsak ile alakalı olabilir. Kolonoskopi ile kalın bağırsakta yer alan kanser fark edilir. Parça alınarak incelenmek üzere gönderilir. Bağırsak kanserine bağlı kanamalarda kanama koyu renkte ve çoğu zaman pıhtılaşmasına bağlı olarak et parçası gibi olabilir.

Ülseratif Kolit

Kalın bağırsak ile alakalı bir diğer sorun ise ülseratif kolit olup, kolitis ülseroza olarak da bilinmektedir. Neden olduğu tam olarak tespit edilemeyen bu hastalık bağırsak yüzeyinde sıyrılma ve buna bağlı kanamalara neden olmaktadır. Kesinlikle ciddiye alınması gereken sorunlardan biri olup, kanama düzeyine göre Allah muhafaza öldürücü olabilmektedir.

Makattan kan gelmesi

Evet, arkadaşlar görüldüğü üzere makattan kan gelmesi basit bir sorun olmayıp, çoğu zaman öldürücü olabilen hastalıklar alakalı olabilmektedir. Bu nedenle 1 haftadan uzun süreli kanama probleminiz varsa imkânı olan proctoloji uzmanlarına olmayan yani yaşadığı yerde proktoloji uzmanı olmayanlar ise genel cerrahi uzmanlarına muayene olmalı ve tedavisini yaptırmalıdır. Kendi kendinize ya da çevrenizdeki insanların önerisi ile ilaç kullanmak yarardan çok zarar getirir, hastalığın ilerlemesine neden olur.

https://www.makathastaliklari.net/makatta-kanama/

23 Comments

Add a Comment
  1. Benimde makatta catlak var onun icin kanaman bazen burun kani gibi oluyir bazen sümüksü bi sıvi geliyor genel cerraha gittim krem verdi ilac faydasini görmedim sıcak suyada oturdum arada 2 yil olacak hic gecmedi ne yapmaliyim😣

    1. Meryem: İlaç ya da kremler ilk 10-15 gün içerisinde etki eder. Sen 2 yıldan bahsediyorsun. Ne krem ne de sıcak oturma banyosu işe yaramaz. Senin için çözüm ameliyat ya da bizim uyguladığımız ameliyatsız yöntem olan botoks uygulaması olacaktır.

  2. Asi: Kanama anüsten de olabilir. Kalın bağırsaktan da bu nedenle iç hemoroid olma ihtimali yüksektir. Ama tam olarak ne olduğu muayene ile tespit edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2017