2 Şubat 2019 , Cumartesi
Ana Sayfa / Hangi Bölüme Gidilir / Hemanjiom (Damar Beni)

Hemanjiom (Damar Beni)

İnsan hayatı boyunca bir çok sağlık sorunu ve hastalık riski taşımaktadır. Kimimiz hayata gözlerini açtığında biz farkında olmadan bile bir çok hastalık ile dünyaya merhaba diyebiliriz. Bebeklerde doğuştan görülen hastalıklardan biride Hemanjiom dediğimiz halk arasındaki ismi ile (Damar Beni) olup, özellikle anne babaları bu konuda sürekli uyarıyoruz. Vücudumuzda damar bulunan her yerde görülme riski bulunan Hemanjiom doğum esnasında ortaya çıkarak yaşam sürecinde büyüme riski bulunmaktadır. Çoğu zaman 6 yaşına kadar kendiliğinden gerileme ve kaybolma olasılığı da bulunur. Yani tekrar belirtmek gerekirse burada anne babalara çok iş düşüyor. İlk yapılması gereken hemanjiom hastalığı hakkında bilgi sahibi olunmasıdır. Bu sayfada sizlere elimizden geldiğinde detaylar aktarmaya devam edeceğiz. Yazının hazırlanmasında emeği geçen Doç. Dr. Onur GÜRER, Op. Dr. Serkan AKARSU, Op. Dr. Nihat AYDIN ve Op. Dr. Eren ANĞ’a teşekkür ederiz.

Damar Beni

Hemanjiom Nedir?
Tekrar belirtmek gerekirse bebeklerde doğuştan görülen bir tür damarsal hastalık olup, yoğun damar yumağından oluşmaktadır. Nedeni idiyopatik dediğimiz yani tam olarak bilinmemektedir. Hastalığın yapısına bakacak olursak vücudun her yerinde ve hatta iç organlarımızdan Karaciğerde de görülmektedir. Karaciğer hemanjiomu hususunda ayrıca bir konu hazırlanmıştır. Damar beni görünümü toplu iğne ucu kadar olabileceği gibi 20-30 cm genişliğe ulaşabilmektedir.

Riskleri Nelerdir?
Damarlardan zengin bir hastalık olması nedeniyle en küçük bir tahrişte bile kanama riski bulunmaktadır. Hemanjiom kanaması önlenemediğinde çoğu zaman ölüme neden olabilmektedir. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmesi önerilmektedir. Peki damar beni tedavisi içi hangi doktora yada bölüme randevu almak gerekir, hemen ona bakalım.

Teşhis ve Tedavisi Kalp Damar Cerrahi Uzmanlarınca Yapılır
Hastalık büyük ölçüde cilt yüzeyinde görülmesi nedeniyle teşhisi oldukça kolaydır. Yinede kesi teşhis ve tedavisi için mutlaka bir doktorun görmesi gerekir. Bunun için hastanelerin kalp ve damar cerrahisi bölümüne randevu almanız gerekir. Maalesef teşhisi kolayca konmasına karşın tedaviye sıcak bakan doktor sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecektir. Kimi doktorlar yeterli tecrübesi olmadığı için, kimileri ise tedaviye yönelik yeterli alt yapı olmaması nedeniyle hemanjiom tedavisine sıcak bakmamakta çoğu zaman hastayı başka bir hastaneye sevk işlemi uygular. Tabii ki bu işi çok başarılı bir şekilde yapan sağlık merkezleri de bulunmaktadır.

Hastalar Ne Yapmalı?
Mutlu bir evlilik sonucu bebeğinizi kucağınıza aldınız fakat yüz binlerce bebek gibi sizin çocuğunuzda hemanjiom hastası olabilir. Sıklıkla el, kol, yüz bölgesinde görülmesine karşın bacaklar, kalça, sırt yani vücudun her yerinde görülebilir. Çocuklarınızı banyo yaptırırken kırmızı yapılara dikkat etmelisiniz.

Panik Yapmayın
Çocuğunuzda damar beni tespit etmeniz halinde hiç bir şekilde korku, endişe ve paniğe kapılmadan ne yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Bizim burada ilk önerimiz hastalığı takibe almanız olacaktır.

Büyüme Sürecini İzleyin
Çocuğunuzda tespit edilen hemanjiom yukarıda da belirtildiği gibi 6 yaşına kadar kaybolma olasılığı bulunmaktadır. Tabii ki büyüme sürecine girmesi halinde ise bu olasılık çoğu zaman ortadan kalkmaktadır. Aile bireyleri çocuklarında ilk tespit ettikleri hemanjiomu ölçerek takip süreci başlatmalıdır. Bu ölçüm işlemini aylık periyotlar halinde yaparak büyüme olup, olmadığını anlayabilirler. Büyüme yoksa 6 yaşına kadar beklenebilir yada bu şekilde korku ve endişe ile yaşamak istemiyorsanız tedavi edilebilir. Hastalık büyüme sürecine girmesi halinde ise mutlaka geç kalınmadan tedavi önerilir. Peki hemanjiom nasıl tedavi edilir, hangi yöntemler uygulanır.

Lazerle Hemanjiom Tedavisi
Sağlık alanının teknoloji ile ilk buluştuğu nokta olan Lazer kullanım alanı hızla yaygınlaşmaktadır. Varis tedavisinde görülen etki ile hemanjiom tedavisinde de kullanılmış ve başarılı sonuçlar alınmıştır. Cilt üzerinden uygulandığı için etkisi sadece yüzeysel damar benlerinde etkili olmaktadır. Elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştüren lazer ışını hemanjiomu tahrip ederek sağlıklı cildi ortaya çıkarmaktadır.

Köpük ve Skleroteapi
Lazer sadece yüzeysel hemanjiom tedavisinde etki ederken köpük ve skleroterapi ise tüm damar benlerinde etkili olmaktadır. Varis tedavisi için geliştirilen özel bir ilaç (Sklerozan) madde 3’lü musluk dediğimiz bir alet yardımı ile köpük haline getirilir. İlaç bu şekilde çoğaldığı için tedavi ücreti daha ekonomik olacaktır. Hazırlanan köpük 0.6 mm enjektör ile damar benlerine enjekte edilir. Tedavi hastalığın büyüklüğüne göre 2 ile 20 seans sürebilir. Seans uygulamasının amacı kullanılan ilacın günlük belli bir dozda kullanılması ile alakalıdır.En etkili tedavi yöntemlerinden biri olup, %100 başarılı olmaktadır.

Hemanjiom Ameliyatı (Önerilmez)
Bir çok hastalık gibi damar benleri içinde uygulanan yöntemlerden biri ameliyat olmaktadır. Zor ve kanama riski yüksek olması nedeniyle ameliyat öncesi kan stoklaması gerekir. Çünkü uygulama esnasında hasta ciddi kan kaybı yaşayabilir. Bu şekilde risk almak yerine yukarıda belirtmiş olduğum ameliyatsız tedavi yöntemleri ile sağlığınıza kavuşmanız önerilir. Tabii ki karaciğer gibi önemli bir organda görülmesi halinde maalesef ameliyatsız tedaviler işe yaramayacaktır. Genellikle karaciğerin hemanjiom içeren bölümü kesilerek alınmaktadır. Büyük bir bölgeyi kaplaması halinde ise hastaya karaciğer nakli gerekebilir.

Bitkisel Tedavi Mantıklı mı?
Hani bir şeyin cılkı çıkarılır ya bitkisel tedavi içinde aynısı oldu, işin cılkı çıkarıldı. Neredeyse tüm hastalıkların bitkisel ürünlerle tedavi edildiği söylenecek, böyle bir şey mümkün ve bilimsel değildir. O nedenle sağlığınızı daha fazla riske atmak yerine doktorlardan bilgi alınız.

Tedavi Edilmezse Ne Olur?
Bu sorunun cevabını yazı içerisinde verdim ama yeniden aktarmak istiyorum. Damar beni 6 yaşına kadar kendiliğinden kaybolma olasılığı yanı sıra tam aksine daha fazla büyüme sürecine girebilmektedir. Bunun dışında aynı büyüklükte kalabilmektedir. Fakat tüm hastalarda tahrişe bağlı kanama riski bulunmaktadır. O nedenle en mantıklı seçim tedavi olmaktır.

Hemanjiom Tedavisi Yapan Doktorlar, Hastaneler
Bölüm seçiminde de aktardığım gibi maalesef tüm doktorlar bu hastalığın tedavisini yapmamaktadır. Muhtemelen yeterli tecrübeleri olmaması, yada görev yaptığı sağlık merkezinin bu amaç için yeterli alt yapısı olmaması yada risk almamak nedenler arasında gösterilebilir. Fakat birde sırf bu hastalığın tedavisi için kurulmuş sağlık merkezleri bulunmaktadır. İstanbul Bakırköy kliniğinde Op. Dr. Atilla KAYA, Şişli kliniğinde Doç. Dr. Onur Gürer, İzmir kliniğinde ise Op. Dr. Serkan AKARSU Bursa kliniğinde ise Op. Dr. Eren ANĞ hizmet vermektedir. İstanbul’da bulunan diğer 2 kliniği ve Ankara ile Bursa’da ki kalp damar cerrahi uzmanları henüz bu hastalığın tedavisinde görev almamaktadır.

Ücretsiz Muayene, Tedavide SGK Geçerlidir
Türkiye’nin ilk SGK anlaşmalı varis tedavi merkezi olan SGK’lı hastalara da hizmet vermektedir. Tüm hastaların muayenesi ücretsiz olup, damar beni hastalarının teşhis ve tedavisinde de geçerlidir. Tüm hastalıklarda olduğu gibi hemanjiom muayeneleri de ücretsizdir. Muayene esnasında hastalığın teşhisi ve uygulanacak tedavi yöntemi belirlenmektedir. Aynı şekilde tedavi ücreti bu esnada belirlenmektedir. SGK anlaşmalı olması nedeniyle tedavi ücretlerinde %50 indirim yapılmaktadır.

Hemanjiom Görsellerine Göz Atalım
Yazının sonunda hastalığa dair bazı görseller paylaşmak istiyorum. Önlem alınmadığında ne kadar kötü sonuçlar ortaya çıkacağını görebilirsiniz. Aşağıda paylaştığım görseller bu hastalığın en basit hali olup, sizleri korkutmamak için resimler özenle seçilmiştir.

gozde-hemanjiom hemangioma

Konuyla ilgili sorularınız varsa sayfanın alt kısmında yer alan soru ve yorum formundan doktorlarımıza iletebilirsiniz.

YAZAR Dr. Seher

106 Yorumlar

 1. Merhaba. Kızım 45 günlük doğumundan 2 hafta sonra aol el serçe parmak ucunda ve avuç içinde hemanjiyom belirdi. Sonraki 3 haftada çok büyümesede kızarıklığı arttı ve baloncuk gibi bir hal almaya başladı. Takibe alınması söylenmişti. Şişmesi problem mi? Ayrıca bir genel cerrah tarafından kanda bakılması gerektiği söylendi. Kanda bakmak ne demektir? Ne önerirsiniz..

  • Songül: Doğumsal bir hastalık olduğu için 45 günlük bir bebekte de olması normaldir. Belirginleşmesi de normaldir. Asıl korkutucu olan yüz bölgesinde görülen türleridir. Büyümeye başlaması ile birlikte gözleri bile kör edebilmektedir. Siz aynı şekilde kontrol etmeye devam edin. Ciddi anlamda büyüme fark ederseniz tedavisi ameliyatsız yöntemlerle yapılır. Hemanjiom için kan testi çok gerekli değildir. Dilerseniz gelin bir de biz muayene edelim.

 2. Merhaba benim kızımın dış etinde hemenjiyom var köpük tedavisi için o bölgeye nasil ulaşabilirsiniz ağızdan mı yoksa anju şeklinde kasiktan mı bilgilendirirmisiniz lütfen

  • Ayşe: Öncelikle hastanın görülmesi (muayene ücretsiz) gerek görülmesi halinde diş hekimi arkadaşlarımızda istişare ederek tedavi seçeneği belirlenmesi gerekir. Köpük tedavisi direkt olarak sorunlu damarlara uygulanmaktadır. Yani hemanjiom nerede ise direkt o noktaya uygulanır. Ama çocuğu görmeden net bir şey söylenemez.

 3. Merhaba Bodrumda yaşıyorum 46 yaşındayım ve iki çocuk annesiyim ilk hamileliğim (12 yıl önce) sonrasında hemanjiom da çok ciddi bozulmala başladı pembe leke görünümünü kaybetti kabartılar baloncuklar oluştu. İkinci hamileliğimde iyice artış gösterip kanamaya başladı rengi oldukça koyulaştı deformasyon başladı aynı dönemlerde hemoroid ve varisler oluştu. 10 yıl önce İzmirde özel bir klinikte lazer ile kan topcukları yakıldı ve kanamaların önüne geçildi. Son 3 yıldır özellikle strese bağlı olarak kanamalar oluyor regl dönemleri uçak yolculukları kanamalara sebep oluyor ve bölge fena halde deformasyona uğradı bu konuyla ilgili daha önce hiç muayene olmadım karaciğerim ile ilgili araştırmada bulunmadım. Çok eski tanıdıklar yüzümde bulunan lekeyi henüz algılamaya başkadılar 🙂 hangi dr. dan ne şekilde bir tedavi ile başlamalıyım en yakın zamanda ve en makul tedavi için yönlendirme yapabilirseniz memnun olurum teşekkürler …

  • Mutlu: Hemanjiom tedavisi son noktaya kadar devam edilmelidir. Evet lazer etkili bir seçenektir. Özellikle hiç bir iz bırakmaması da büyük avantaj sağlamaktadır. Dediğim gibi siz tam anlamı ile tedaviniz yapılmamış. İzmir’de Op. Dr. Serkan Akarsu’ya ücretsiz muayene olarak ameliyatsız tedavi yöntemlerine başlanabilir. Canınızı sıkmayın çözümsüz bir sorun değildir. Doktor Serkan Akarsu’ya 0232 421 11 01 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

 4. Mrb iyi günler.. 17yasindaki erkek kardesimde hemanjinom var.. alt dudagin 3te biri kadar büyüdü diyebilirim .. mor renkte ve yanagin iç kısmına doğru.. antepte tedavisi yok ve pskolojikmende çok etkiliyor artık.. yanagin iç kısmına doğru gitmesi de endişelendiriyor… tedavi kesin sonuç veriyor mu yada yanagin iç kısmına doğru gitmesi tamamen yok edilmesine engel olur mu ?

  • Esra: Evet kardeşinizde ki hemanjiom büyüme sürecine girmiş, bu durumda mutlaka müdahale edilmesi gerekir. Hemanjiom tedavisi yapan doktor sayısı maalesef yeteri kadar yok, İstanbul, Ankara, İzmir ya da Bursa’ya gelme imkanınız olursa başarılı kalp ve damar cerrahisi uzmanlarımız size yardımcı olacaktır. Tedavi ile hemanjiom aşama aşama yok edilir.

 5. 12 yasindaki oglumun kafasinda cilege benzer dogum lekesi var bebekliginde kucukken kafasi buyudukce lekede buyudu deriden kabarik bir sekilde bazen gorunumu degisiyor putur putur oluyor cildiyeciler dogum lekesi dedi takip ettirin dendi coktada ilgili degillerdi hangi dr gitmem gerek uskudarda oturuyorum internette arastirdikca endise duydum cildiyeci ilerde goruntu olarak rahatsiz olursa ameliyat edilir dedi 2 gun once sac trasi olurken kanatmislar kabuk baglamaya basladi kasidigi zaman kanama oluyor yogun degil yardimci olursaniz memnun olurum tesekkurler

  • Saadet: Basit bir şekilde bile yani kaşıma ile bile kanama oluyorsa o daha çok hemanjiom olabilir. Çünkü hemanjiom kabaca tarif etmek gerekirse damarların oluşturduğu bir yapıdır. Kanaması oldukça kolaydır. Üsküdar’da oturuyorsanız şöyle yapabiliriz. Şişli’de Doç. Dr. Onur Gürer, Bakırköy’de Op. Dr. Orhan Coşkun her iksi de kalp ve damar cerrahisi olup, size en yakın olana ücretsiz muayene olabilirsiniz. İstediğiniz ismi belirtin size iletişim bilgilerini aktarayım.

 6. Slm benim yüzümde hemanjiyon var6 defa ameliyat oldum hala düzelmesi sizce ne yapmaliyim

 7. Merhaba 4 aylik kiz cocugum var kalca kisminda hemonjiom var biz ilk basta dogum lekesi sandik ancak zamanala oyle olmadigini anladik hemonjiom kaka yaptigi kisma cok yakin oldugu icin surekli de ciş kaka deydigi icin tahris olmus gbi yaralar acilmis durumda ve kaniyo bir suru doktora gordum kafa kalp karin ultrosonlari cekildi ic organlarini etkilelemis bana yardimci olurmusunuz istanbula gelebilirim.

  • Yeşim: Nerede yaşıyorsunuz bilmiyorum ama İstanbul Bakırköy’de bulunan Op. Dr. Orhan Coşkun ve proktoloji uzmanı Op. Dr. Atilla KAYA’nın birlikte değerlendirmesi için muayene olabilirsiniz ya da resim gönderebilirsiniz.

   • karsta yasiyorm istanbula onumzdeki hafta gidecegim fotografi nereye gonderecegim yardmci olrsaniz sevinirim

 8. Buse anıl yılmaz

  Merhaba 3.5 aylık ikiz kızlarım var. 33.hafta doğdular. Birinin karnında ve sırtının altında iki tane hemanjiom var. Kafa ve karın ultrasonu çekildi temiz dendi. Hemanjiomu doğumdan sonraki ikinci hafta belirdi hafif kızarıklık şeklinde ve şu anda yarım cm bir cm arası bir büyüme ve kabarma var. Şimdilik takipteyiz ancak aklım sürekli onda. Şu an tedaviye başlamamız gerekir mi? Biraz daha mı beklemeliyiz? İstanbul bayrampaşa dayız. Bir sorum daha var. İkizinde yüzeysel bir hemanjiom yok. Acaba ikizinde var diye onun iç organlarında hemanjiom olma olasığı var mı? Ultrasonla baktırmalı mıyız diğer kızımı da? Teşekkürler..

  • Buse: İç organlarda hemanjiom çok nadir görülen bir durumdur. İllaki ikizinde de olacak diye bir husus yoktur. Hemanjiom olan çocuğunuzu takibe devam etmelisiniz. Büyüme olmadığı sürece sorun olmaz. Vaktiniz olduğu bir ara Bakırköy’de görev yapan Op. Dr. Orhan Coşkun’a muayene olmanızı öneririm. Muayene için herhangi bir ücret ödemezsiniz. Randevu için 0212 572 72 65’i arayınız.

 9. Merhaba benim karaciğerimde hemanjiom var.teşhisten altı ay sonra ultrasonla bakıldı aynı boyutta ama iki aydır özellikle regli döneminde sağ tarafımda ağrı batma oluyor ???

  • Engin: Karaciğer hemanjiomları ameliyat ile tedavi edilmektedir. Bu konuda size önerebileceğim hekim Doç. Dr. Selim Sarı olacaktır.

 10. Merhaba 6 aylık bebeğimizin doğumda sol omzunda küçük bir kızarıklık vardı şu an ceviz büyüklüğüne ulaştı yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir