31 Ocak 2019 , Perşembe
Ana Sayfa / Hangi Bölüme Gidilir / Hemanjiom (Damar Beni)

Hemanjiom (Damar Beni)

İnsan hayatı boyunca bir çok sağlık sorunu ve hastalık riski taşımaktadır. Kimimiz hayata gözlerini açtığında biz farkında olmadan bile bir çok hastalık ile dünyaya merhaba diyebiliriz. Bebeklerde doğuştan görülen hastalıklardan biride Hemanjiom dediğimiz halk arasındaki ismi ile (Damar Beni) olup, özellikle anne babaları bu konuda sürekli uyarıyoruz. Vücudumuzda damar bulunan her yerde görülme riski bulunan Hemanjiom doğum esnasında ortaya çıkarak yaşam sürecinde büyüme riski bulunmaktadır. Çoğu zaman 6 yaşına kadar kendiliğinden gerileme ve kaybolma olasılığı da bulunur. Yani tekrar belirtmek gerekirse burada anne babalara çok iş düşüyor. İlk yapılması gereken hemanjiom hastalığı hakkında bilgi sahibi olunmasıdır. Bu sayfada sizlere elimizden geldiğinde detaylar aktarmaya devam edeceğiz. Yazının hazırlanmasında emeği geçen Doç. Dr. Onur GÜRER, Op. Dr. Serkan AKARSU, Op. Dr. Nihat AYDIN ve Op. Dr. Eren ANĞ’a teşekkür ederiz.

Damar Beni

Hemanjiom Nedir?
Tekrar belirtmek gerekirse bebeklerde doğuştan görülen bir tür damarsal hastalık olup, yoğun damar yumağından oluşmaktadır. Nedeni idiyopatik dediğimiz yani tam olarak bilinmemektedir. Hastalığın yapısına bakacak olursak vücudun her yerinde ve hatta iç organlarımızdan Karaciğerde de görülmektedir. Karaciğer hemanjiomu hususunda ayrıca bir konu hazırlanmıştır. Damar beni görünümü toplu iğne ucu kadar olabileceği gibi 20-30 cm genişliğe ulaşabilmektedir.

Riskleri Nelerdir?
Damarlardan zengin bir hastalık olması nedeniyle en küçük bir tahrişte bile kanama riski bulunmaktadır. Hemanjiom kanaması önlenemediğinde çoğu zaman ölüme neden olabilmektedir. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmesi önerilmektedir. Peki damar beni tedavisi içi hangi doktora yada bölüme randevu almak gerekir, hemen ona bakalım.

Teşhis ve Tedavisi Kalp Damar Cerrahi Uzmanlarınca Yapılır
Hastalık büyük ölçüde cilt yüzeyinde görülmesi nedeniyle teşhisi oldukça kolaydır. Yinede kesi teşhis ve tedavisi için mutlaka bir doktorun görmesi gerekir. Bunun için hastanelerin kalp ve damar cerrahisi bölümüne randevu almanız gerekir. Maalesef teşhisi kolayca konmasına karşın tedaviye sıcak bakan doktor sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecektir. Kimi doktorlar yeterli tecrübesi olmadığı için, kimileri ise tedaviye yönelik yeterli alt yapı olmaması nedeniyle hemanjiom tedavisine sıcak bakmamakta çoğu zaman hastayı başka bir hastaneye sevk işlemi uygular. Tabii ki bu işi çok başarılı bir şekilde yapan sağlık merkezleri de bulunmaktadır.

Hastalar Ne Yapmalı?
Mutlu bir evlilik sonucu bebeğinizi kucağınıza aldınız fakat yüz binlerce bebek gibi sizin çocuğunuzda hemanjiom hastası olabilir. Sıklıkla el, kol, yüz bölgesinde görülmesine karşın bacaklar, kalça, sırt yani vücudun her yerinde görülebilir. Çocuklarınızı banyo yaptırırken kırmızı yapılara dikkat etmelisiniz.

Panik Yapmayın
Çocuğunuzda damar beni tespit etmeniz halinde hiç bir şekilde korku, endişe ve paniğe kapılmadan ne yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Bizim burada ilk önerimiz hastalığı takibe almanız olacaktır.

Büyüme Sürecini İzleyin
Çocuğunuzda tespit edilen hemanjiom yukarıda da belirtildiği gibi 6 yaşına kadar kaybolma olasılığı bulunmaktadır. Tabii ki büyüme sürecine girmesi halinde ise bu olasılık çoğu zaman ortadan kalkmaktadır. Aile bireyleri çocuklarında ilk tespit ettikleri hemanjiomu ölçerek takip süreci başlatmalıdır. Bu ölçüm işlemini aylık periyotlar halinde yaparak büyüme olup, olmadığını anlayabilirler. Büyüme yoksa 6 yaşına kadar beklenebilir yada bu şekilde korku ve endişe ile yaşamak istemiyorsanız tedavi edilebilir. Hastalık büyüme sürecine girmesi halinde ise mutlaka geç kalınmadan tedavi önerilir. Peki hemanjiom nasıl tedavi edilir, hangi yöntemler uygulanır.

Lazerle Hemanjiom Tedavisi
Sağlık alanının teknoloji ile ilk buluştuğu nokta olan Lazer kullanım alanı hızla yaygınlaşmaktadır. Varis tedavisinde görülen etki ile hemanjiom tedavisinde de kullanılmış ve başarılı sonuçlar alınmıştır. Cilt üzerinden uygulandığı için etkisi sadece yüzeysel damar benlerinde etkili olmaktadır. Elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştüren lazer ışını hemanjiomu tahrip ederek sağlıklı cildi ortaya çıkarmaktadır.

Köpük ve Skleroteapi
Lazer sadece yüzeysel hemanjiom tedavisinde etki ederken köpük ve skleroterapi ise tüm damar benlerinde etkili olmaktadır. Varis tedavisi için geliştirilen özel bir ilaç (Sklerozan) madde 3’lü musluk dediğimiz bir alet yardımı ile köpük haline getirilir. İlaç bu şekilde çoğaldığı için tedavi ücreti daha ekonomik olacaktır. Hazırlanan köpük 0.6 mm enjektör ile damar benlerine enjekte edilir. Tedavi hastalığın büyüklüğüne göre 2 ile 20 seans sürebilir. Seans uygulamasının amacı kullanılan ilacın günlük belli bir dozda kullanılması ile alakalıdır.En etkili tedavi yöntemlerinden biri olup, %100 başarılı olmaktadır.

Hemanjiom Ameliyatı (Önerilmez)
Bir çok hastalık gibi damar benleri içinde uygulanan yöntemlerden biri ameliyat olmaktadır. Zor ve kanama riski yüksek olması nedeniyle ameliyat öncesi kan stoklaması gerekir. Çünkü uygulama esnasında hasta ciddi kan kaybı yaşayabilir. Bu şekilde risk almak yerine yukarıda belirtmiş olduğum ameliyatsız tedavi yöntemleri ile sağlığınıza kavuşmanız önerilir. Tabii ki karaciğer gibi önemli bir organda görülmesi halinde maalesef ameliyatsız tedaviler işe yaramayacaktır. Genellikle karaciğerin hemanjiom içeren bölümü kesilerek alınmaktadır. Büyük bir bölgeyi kaplaması halinde ise hastaya karaciğer nakli gerekebilir.

Bitkisel Tedavi Mantıklı mı?
Hani bir şeyin cılkı çıkarılır ya bitkisel tedavi içinde aynısı oldu, işin cılkı çıkarıldı. Neredeyse tüm hastalıkların bitkisel ürünlerle tedavi edildiği söylenecek, böyle bir şey mümkün ve bilimsel değildir. O nedenle sağlığınızı daha fazla riske atmak yerine doktorlardan bilgi alınız.

Tedavi Edilmezse Ne Olur?
Bu sorunun cevabını yazı içerisinde verdim ama yeniden aktarmak istiyorum. Damar beni 6 yaşına kadar kendiliğinden kaybolma olasılığı yanı sıra tam aksine daha fazla büyüme sürecine girebilmektedir. Bunun dışında aynı büyüklükte kalabilmektedir. Fakat tüm hastalarda tahrişe bağlı kanama riski bulunmaktadır. O nedenle en mantıklı seçim tedavi olmaktır.

Hemanjiom Tedavisi Yapan Doktorlar, Hastaneler
Bölüm seçiminde de aktardığım gibi maalesef tüm doktorlar bu hastalığın tedavisini yapmamaktadır. Muhtemelen yeterli tecrübeleri olmaması, yada görev yaptığı sağlık merkezinin bu amaç için yeterli alt yapısı olmaması yada risk almamak nedenler arasında gösterilebilir. Fakat birde sırf bu hastalığın tedavisi için kurulmuş sağlık merkezleri bulunmaktadır. İstanbul Bakırköy kliniğinde Op. Dr. Atilla KAYA, Şişli kliniğinde Doç. Dr. Onur Gürer, İzmir kliniğinde ise Op. Dr. Serkan AKARSU Bursa kliniğinde ise Op. Dr. Eren ANĞ hizmet vermektedir. İstanbul’da bulunan diğer 2 kliniği ve Ankara ile Bursa’da ki kalp damar cerrahi uzmanları henüz bu hastalığın tedavisinde görev almamaktadır.

Ücretsiz Muayene, Tedavide SGK Geçerlidir
Türkiye’nin ilk SGK anlaşmalı varis tedavi merkezi olan SGK’lı hastalara da hizmet vermektedir. Tüm hastaların muayenesi ücretsiz olup, damar beni hastalarının teşhis ve tedavisinde de geçerlidir. Tüm hastalıklarda olduğu gibi hemanjiom muayeneleri de ücretsizdir. Muayene esnasında hastalığın teşhisi ve uygulanacak tedavi yöntemi belirlenmektedir. Aynı şekilde tedavi ücreti bu esnada belirlenmektedir. SGK anlaşmalı olması nedeniyle tedavi ücretlerinde %50 indirim yapılmaktadır.

Hemanjiom Görsellerine Göz Atalım
Yazının sonunda hastalığa dair bazı görseller paylaşmak istiyorum. Önlem alınmadığında ne kadar kötü sonuçlar ortaya çıkacağını görebilirsiniz. Aşağıda paylaştığım görseller bu hastalığın en basit hali olup, sizleri korkutmamak için resimler özenle seçilmiştir.

gozde-hemanjiom hemangioma

Konuyla ilgili sorularınız varsa sayfanın alt kısmında yer alan soru ve yorum formundan doktorlarımıza iletebilirsiniz.

YAZAR Dr. Seher

106 Yorumlar

 1. Merhaba benim kızımın hemen gözünūn yaninda var 2 cm büyüklüğünde ve şişti. Şuan 15 aylık 2 aylıktan itibaren dideral kullanıyoruz ve pek bi değişiklik olmadi bursadayim nereye başvurmam lazım sleroterapi uygulatmak istiyorum

  • Duygu: Bursa’da kalp damar cerrahisi uzmanı Op. Dr. Eren ANĞ’a ücretsiz muayene olabilirsiniz. (0224) 247 10 06 numaralı telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 2. merhaba benim diz kapagimda hemanjiom bulunmakta doğuştan beri var ben dünyaya geldiğimde küçük bir noktayken benim buyumemle onunda boyutu çoğalarak artı şuan askerim tedavisi için hastaneye basvurdum teshisinide yeni öğrendim askerdeyken tadavimi yapmak istiyorum yardımcı olabilirmisiniz? doktorlar ameliyat yapamayız dedi olursa lazer dediler tek çözüm buymuş büyüdüğü için ameliyatı riskliymis.

  • Onur: Evet, hemanjiomlar genelde doğuştan ortaya çıkan bir hastalıktır. 10 Yaşına kadar geçme ya da sende olduğu gibi büyüme eğilimi vardır. Ameliyat yerine lazer ya da skleroterapi ile ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilir. Yaşadığın yeri belirtirsen size en yakın kliniğime yönlendiririz.

 3. 20 yaşındayım vücudumun çoğu yerinde nokta nokta damar benleri var ve bir kaç yıl içinde daha fazla artmaya başladı doktora gittiğimde ailede iç kanamadan vefat eden birinin olup olmadığı soruldu sizce tehlikeli bi durum mu tedavisi nasıl olmalı?

  • Asena: Damar benleri büyümedikçe sorun teşkil etmez. Tabii ki büyümesini önlemek için ameliyatsız olarak tedavisi yapılabilir.

 4. Bir yakinimin 8 yasindaki kizinda, filtrumda lezyonu var. Filtrumda kabariklik seklinde ama disardan herhangi bir kizariklik vs yok. Hemanjiom oldugunu soylediler. Estetil acidan goruntu rahatsiz edici. Lazer, sklerozan tedavi.. Ne onerirsiniz?

  • Fatma: Kabarık olmayan damar benlerinde lazer etkili sonuç alınmasını sağlamaktadır. Tabii ki kesin tedavi seçi için hastanın görülmesi gerekir.

 5. Merhaba kızım 2.5 yaşında yaklaşık 1.5 ay önce yüzünde kan beni çıktı yüzeyden yüksek büyüyor hacetepede timosol diye bir damla verdiler her gün bir damla kullandık ama büyüme devam etti zonguldakta plastik cerrahı prof operasyon önerdi hacetepede lazer siz iz kalmayacak şekilde ne öneriyorsunuz bir an evvel karar verip yaptırmamız gerekiyor lütfen yardımcı olun

  • Beyhan: Çocuğu görmeden hiç bir şey öneremeyiz. Lazer her hastaya değilde sadece yüzeysel olanlarda uygulanabilmektedir.

 6. karaciğerimde hemonjiom var nasıl tedavi olurun

  • Doğan: Prof. Dr. Selim Sarı ile görüşmelisiniz. Karaciğer hemanjiom ameliyatlarında başarılı bir isimdir.

 7. Levent şener

  Merhaba hocam ben ankara Keçiören den yazıyorum benim kızım 2.5 yasinda doğduğunda kalcasinda damar yumagi vardı doğduğunda rengi biraz kırmızıydi şimdi rengi açıldı ama biraz büyüdü hemen hemen yumurta kadar var … bana ankara Keçiören de onereceginiz Dr. Varmı saygilarimla teşekür ederim

  • Levent: Ankara’da kalp ve damar cerrahisi uzmanı Op. Dr. Nihat Aydın ile görüşmenizi öneririm. Skleroterapi dediğimiz köpükle hemanjiom tedavisi çözüm olacaktır.

 8. Merhaba bebeğim de dogustan var ve bu ıcı oyuntu seklınde olup yara oldu hastanede yattık ilac damar yolu tedavı krem hıcbırı sonuc vermıyor ne onerırsınız bebek 3 aylık ve cok acı cekıyor

  • Dilan: Nerede yaşıyorsunuz? İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da yaşıyorsanız tedavide skleroterapi ve lazer uygulayan hekimlere yönlendirelim.

 9. Selam. 7 aylık çocuğumun kulak arkasında bu hastalık tespit teshis edildi. Hatay veya Adana içerisinde bu konuda uzman hekime nasıl ulaşabilirim.

  • Zafer: Maalesef belirtmiş olduğunuz iller de tanıdığımız, size önerebileceğimiz doktor bulunmuyor. Size en yakın hastaneye müracaat ederek yardım alabilirsiniz.

 10. Merhabalar 3 aylık bir kızım var yüz bölgesinde hemanjiyom var büyüme yok hafif açılma var ama tedavisini ne zaman yapılır hemen yaptırabilir miyiz.Ayrica sağlık ocağındaki doktor bitkisel bir karışım verdi yaptırdım faydası olur mu bitkisel bir çözümü var mı?

  • Gülcan: Sağlık ocağında görev yapan doktorların büyük bir bölümü uzman olmadığı için dikkatli olmalısınız. Ayrıca karışım vs ile hemanjiom tedavisi olmaz. Çocuğunuzun yüzündeki hemanjiom büyüme yoksa geçmesi beklenebilir. 10 Yaşına kadar kendi kendine geçme olasılığı bulunmaktadır. Büyüme olursa bekletmeden tedaviye başlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir