Ana Sayfa / Hangi Bölüme Gidilir

Hangi Bölüme Gidilir

Hastaların en sık yaptığı hatalardan biri randevu alırken hatalı doktor ve bölüm seçimidir. Bu sayfada hangi hastalık için hangi bölüme gidilmesi gerektiği yer alıyor.

Varis Tedavisi Yapan Hastaneler

Varis tedavisi

Uzun süre sabit bir şekilde ayakta çalışmak, hareketsiz yaşam, gebelik ya da ilerleyen yaş ile birlikte karşılaşacağımız hastalıklardan biri varis ya da diğer adıyla damar genişlemesi olmaktadır. En sık görüldüğü yer bacaklardaki toplardamarlar olup nedeni kapakçıkları baskıya dayanamayarak bozulmasıdır. İlk başlarda herhangi bir şikâyeti olmamasına karşın ilerleyen süreçte ağrı, kramp, kaşıntı, kanama ve hatta varis ülseri dediğimiz bacak yaralarına neden olur. Teşhis ve tedavisi kalp ve damar cerrahisi uzmanı (filebolog) tarafından ameliyat ve ameliyatsız yöntemlerle yapılmaktadır.

Devamı

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs)

Kıl Dönmesi

Kıl dönmesinde genel kanı 15-35 yaş erkeklerde görüldüğü yönündedir. Oysa ki gelen hastalarımıza baktığımızda yaşın 50'ye kadar olabileceği gibi aynı zamanda kadınlarda da pilonidal sinüs olabileceği yönündedir. Hastalığın yapısı oldukça özgün diyebiliriz. Nedenleri arasında dökülen saçların kuyruk sokumu bölgesinden cilt altına girmesi olarak görülür. Tedavisi proktoloji uzmanları tarafından ameliyatla yapılmaktadır.

Devamı

Apse Kaç Günde Geçer?

Apse deyince insanların aklına diş ağrısı sonrası diş etlerinde ortaya çıkan şişlik gelmektedir. Evet, kısmen doğru bir bilgi olmasına karşın vücudumuzun birçok yerinde daha görülebilmektedir. Mesela makat, kadınlarda bartholin (vajinal apse) ile çocuklarda sık gördüğümüz bademcik apsesi ve iç organlarda oluşan karaciğer apsesi gibi bir çok türü bulunmaktadır. Kesinlikle ciddiye alınması gereken ve ortaya çıktığı andan itibaren doktora müracaat edilmesi gerekmektedir.

Devamı

Makat Çatlağı (Anal Fissür)

Anal Fissür

Kabızlık probleminiz varsa her an için Anal Fissür olabilirsiniz. Toplumda makat çatlağı olarak da bilinmektedir. Hastalığın yapısına bakacak olursa anüs iç kısmında yırtık, kesik sonucu oluşan can yanmasıdır. 10-15 Günlük akut (yöne dönem) sonrası kronik dediğimiz ileri evreye geçmektedir. Yeni dönemde tedavisi nitrogliserinli kremlerle yapılırken, müzminleşmesi halinde ameliyat ya da botox uygulamak gerekir.

Devamı

Küçük Memelerin Çözümü Göğüs Büyütme Ameliyatı İle Mümkün

Meme Büyütme Ameliyatı

Ergenlik dönemi ile başlayan göğüslerin büyüme ve gelişme evresi 18-19 yaşlarında son bulmaktadır. Bu yaştan sonra çoğu kadının meme boyutları normalin altında ya da asimetrik kalabilir. Bunun birçok nedeni bulunmaktadır. Çözüm olarak her ne kadar hormon içeren ilaçlar kullanılsa da kalıcı çözüm olmaz. Bilimsel çözüm sadece 2 saat içerisinde yapılan meme büyütme ameliyatı olacaktır. Konuyla ilgili detayları görmek için tıklayınız.

Devamı

Sakal Dökülmesine Hangi Doktor Bakar?

Sakal Dökülmesi

Sakallar normalde dökülmesi mümkün olmayan korunaklı kıl kökleridir. Hatta öyle ki saç ekimi yaptıranlarda mümkün olması halinde ekimi yapılacak kıl kökleri sakalın gereksiz kısımlarından alınır. Çünkü sakaldan ekilirse saçlar artık dökülmez. Sakalların dökülmesi sadece sakal kıran problemi ile ortaya çıkmaktadır.

Devamı

Makatta Kaşıntı

Makat kaşıntısı

Anal bölgede görülen kaşıntıların büyük bir bölümü Anal Dermatit dediğimiz mayasıl yani cilt hasarına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Anal dermatit tek neden olmadığı için hemoroid, makat siğili, makat çatlağı, kıl dönmesi apsesi gibi durumlara karşı dikkatli olmalısınız. Toplumda sık görülen bu sorunu etraflıca ele almak için tıklayınız.

Devamı

Polikistik Over Sendromu

Polikistik Over Sendromu

Kısa adı PCOS yada PKO olan Polikistik Over Sendromu (Yumurtalıklarda Kist) problemi üreme çağında olan tüm genç kızlar ve kadınları etkileyen hormonal bozukluk türü bir hastalıktır. Başta adet düzensizliği olmak üzere fazla kilo, depresyon, kısırlık ve düşük tehlikesine neden olmaktadır. Teşhis ve tedavisi için mutlaka Endokrinoloji bölümüne randevu almak gerekir.

Devamı

Kansızlık (Anemi)

Kansızlık

Kansızlık yada tıbbi terimi ile anemi kadın, erkek, çocuk tüm insanları etkilemektedir. Başta demir eksikliği olmak üzere bir çok türü olup, en belirgin hali kişide ilk başlarda yorgunluk, halsizlik ve ilerleyen süreçte toprak yeme isteği gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Kansızlığın anlaşılması için mutlaka bir Hematoloji bölümünde tam kan sayımı taraması gerekmektedir.

Devamı

Hemanjiom (Damar Beni)

Hemanjiom

Bebeklerde doğum sonrası görülen hastalıklardan biride damar beni olup, Hemangioma yada Hemanjiom olarak da bilinmektedir. Toplu iğne ucu kadar küçük olabileceği gibi büyüme sürecine girmesi ile 20-30 cm genişliğe ulaşabilir. Gelişen teknoloji ile tedavisi oldukça kolaylaşmış olup, Lazer ve Skleroterapi yöntemleri tercih edilmektedir.

Devamı