5 Şubat 2019 , Salı
Ana Sayfa / Hangi Bölüme Gidilir / Ben Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Ben Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Tüm insanlarda görülen ben yada tıp literatüründeki tabiri ile Nevüs doğuştan yada sonradan vücudumuzun her yerinde çıkabilmektedir. Büyük oranda iyi huylu olmasına karşın Melanom yada Malign Melanom ismi ile de bilinen deri (clt) kanseri benler ile büyük benzerlik göstermektedir. O nedenle insanlar benleri aldırma gereği hissetmektedir. Hastalık riski yanı sıra estetik yönden kötü görünmesi insanları doktora gitmeye mecbur bırakmaktadır. Peki ben aldırmak için hangi bölüme yada doktora gitmek gerekir?

Nevus Remowal

Cildiye ve Genel Cerrahi Bölümleri İlgilenir
Kanserleşme riski bulunan ve estetik yönden kötü görünen benlerden kurtulmak için tercih edebileceğiniz 2 farklı bölüm bulunmaktadır. Kendi içerisinde bu iki bölümün ciddi uygulama farklılıkları bulunmaktadır. Zaten benleri bilmeyen yoktur. O nedenle teşhis edilmesi gerekmeyen, hastalar direkt olarak ben aldırma için gelirler. Cildiye yani deri hastalıkları bölümüne başvurduğunuzda burada Krio dediğimiz dondurma yöntemi uygulamaktadır. Uygulama alanı tam olarak hedeflenmediği için ben çevresi de zarar görebilir. Genel cerrahi uzmanları ise genelde teknik cihaz olarak daha donanımlı olup, Lazer, Radyo Frekans, Elektro Koter gibi teknolojik araçlarla buharlaştırma yöntemi uygulamaktadır. Tabii ki bazı hekimler ben ameliyatı gibi saçma sapan bir uygulama önerebilir. Sakın ola ki sakın böyle bir uygulamaya izin vermeyin. Çünkü ben alınan yerde dikiş izi ve çukurluk kalacaktır.

Ben Nedir, Neden Olur?
Evet arkadaşlar doktor ve bölüm bilgisi verdikten sonra şimdi birazda benler hakkında bilgi verelim. Yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi Nevüs olarak anılan bu lezyonlar çok çeşitli olabilmektedir. Cilt ile aynı seviyede olabildiği gibi ciltten kabarık çeşitleri bulunur. Aynı şekilde renkleri koyu siyahtan ten rengine doğru farklı renklerde olabilmektedir. Nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte genetik bir sorundur. Doğuştan olduğu gibi 30 yaşına kadar yeni benler olabilmektedir. Sorunun yapısına baktığımızda ise cilde rengini veren melanosit hücrelerden oluştuğu görülmektedir. 1 mm olabileceği ile vücudun büyük bir kısmını kaplayacak türde benler bulunmaktadır. Özellikle 6 mm üzeri benler tehlike riski taşımaktadır. Şimdi dilerseniz insanlarda en sık görülen ben çeşitlerine birlikte bakalım.

Et Benleri
Genellikle yaşadığımız süreçte ortaya çıkarlar ve kanser riski taşımazlar. Fakat kişinin rahat etmesi için alınan ben araştırılmak için patoloji laboratuvarına gönderilir. Nedenlerine baktığımızda vücudun katmanlarının bir birine sürtünmesi sonucu oluşur ve sürekli büyüme eğilimi içerisindedir. Ten renginde olabileceği ile hafif kahverengi tonda karşımıza çıkarlar. Yukarıda da belirttiğim gibi büyüme riski olup, 1 mm olabileceği gibi 5-10 cm düzeyinde olabilmektedir. Bu tür benler yapısı gereği çoğu zaman verruko vulgaris dediğimiz siğiller ile karıştırılmaktadır. Vücudun her yerinde görülmesine karşın boyun, göz kapakları, ve koltuk altı gibi sürtünme olan alanlarda sık görülür. İlerleyen yaş ile birlikte görülme sıklığı artmaktadır. Tedavisi buharlaştırma yöntemi ile kolayca %100 etkili olarak yapılmaktadır.

Damar Beni (Hemanjiom)
Anne babaların kesinlikle bilgi sahibi ve dikkatli olması gereken bir tür Hemanjiom yada halk arasındaki tabiri ile damar beni cilt ile alakası olmadan direkt olarak damarlar ile alakalıdır. %99 Oranında yeni doğan bebeklerde doğuştan olan bir hastalık olup, kendi içerisinde büyüklüğüne göre 3 gruba ayrılmaktadır. Port-wine stain yüzeysel hemanjiom olup, şarap lekesi olarak da bilinmektedir. Büyüme eğiliminde olan bu sorun bir noktadan sonra halk arasında çilek olarak tabir edilen (cherry-strawberry) yani küçük hemanjiom halini almaktadır. Büyüklüklerini bir portakal gibi olabilen damar benleri kavernoz hemanjiom dediğimiz çok büyük vakalar halinde karşımıza çıkabilir. Tedavisi konusunda başka bir sayfada ayrıca bilgi verilmiş olup, mutlaka kalp damar cerrahi uzmanları tarafından ele alınması gerekmektedir. İstanbul ve İzmir’de Medical Art klinikleri öne çıkan sağlık merkezleri arasındadır.

Düz Benler
Her insan doğuştan yada sonradan vücudunun her yerinde benler oluşabilir. Bunların büyüklükleri 1 mm ile 1 cm olabilmektedir. Büyük oranda zararsız olup, estetik yönden ve risk almamak için aldırabilirsiniz. Peki benler ve risklerinden kurtulmak için neler yapmalı? hemen bu konuda detaylara bakalım.

Lazerle Ben Tedavisi: Sağlık alanında lazer bir çok yerde kullanılmaktadır. Öyle ki ameliyatlarda cildi neşter ile kesmek yerine bazen lazer teknolojisi kullanılır. Ben aldırma işleminde ise etkisi daha kısıtlı olup, yüzeysel benlerde kullanılmaktadır. Fakat hiç bir şekilde iz bırakmadığı için en çok tercih edilen uygulamalar arasında yer almaktadır. Fakat yukarıda da belirttiğim gibi etki alanı sadece yüzeysel nevüsler ve cilt lekeleri ile sınırlıdır. Ciltten kabarık nevüslerde herhangi bir etkisi yoktur.

Elektrokoter, Radyo Frekans (Buharlaştırma) Lazer uygulamasının etkisiz kaldığı ciltten kabarık benlerde ise Radyo Frekans ve Elektrokoter uygulaması devreye girmektedir. Bu yöntemlerde benler buharlaştırma yöntemi ile yok edilmektedir. Ciltten kabarık tüm benlerde %100 başarılı olarak uygulanmaktadır. Sadece 5 dakika gibi kısa sürede yapılmaktadır. Aşağıda yer alan video’da nasıl yapıldığına dair görüntüler yer almaktadır.

Video görüntüleri için aşağıda yer alan bağlantıya tıklayınız.
https://www.youtube.com/embed/ES7DuwLPKOc

Krio (Dondurma)
Siğil ve ben tedavilerinde uygulanan yöntemlerden biride Krio olup, dondurarak yok etmektedir. Cildiye uzmanları tarafından en çok uygulanan yöntemler arasında yer alıp, maalesef uygulanacak olan alan tam olarak belirlenemediği için ben etrafında bulunan sağlıklı dokuda zarar görebilmektedir. Azot gazi ve Karbondioksit ile uygulanan yöntemde -90 dereceye varan soğukluk ile ben dondurulur. Protein değeri değişen cilt, yanık benzeri şekilde çürüyerek düşmektedir. Genelde tek seans yeterli olmayıp, 2. ve 3. uygulama gerekir. Dikkat edilmediğinde ise fazla yanığa bağlı çukurluk şeklinde iz kalmaktadır.

Ben Ameliyatı
Bir şeye karar vermeden önce mutlaka bol bol araştırma yapmalısınız. Örnek ameliyat ile ben aldırma işlemini tercih ettiğinizde çok pişman olacağınız bir süreç sizi beklemektedir. Benin etrafı uyuşturularak kesilir ve alt katmanda en az 5 mm çukur oluşmaktadır. Oluşan boşluk dikişle kapatıldığı için uygulama sonrası özellikle yüz bölgesinde ciddi anlamda dikkat çekici iz kalmaktadır. Aşağıda ameliyat ile yapılmış bir örnek görebilirsiniz.

Ameliyat İzi

Bitkisel Ben Tedavisi (Yalan ve Düzmece)
Yukarıda ki yöntemler bir çoğu kalan iz nedeniyle tavsiye edilmese de kesinlikle bilimsel yöntemler arasında yer almaktadır. Birde hiç bir bilimselliği olmayan, tamamen insanların parasını ve sağlıklarını etkileyen yöntemler bulunmaktadır. Bitkisel yalanına sarılarak yapılan bu yöntemler kesinlikle uzak durmalısınız. Bitkisel ürünler, spreyler, sirke vs ile benlerden kurtulma imkanınız yoktur.

Ben Tedavisi Sonrası İz Kalır mı?
Bu sorunun cevabı uygulanan yönteme göre değişmektedir. Yüzeysel benleriniz varsa ve lazer uygulandıysa hiç bir şekilde iz kalmaz. Fakat ciltten kabarık benleriniz var ve lazer yeterli olmayıp, Radyo Frekans ve Elektrokoter uygulanması halinde ise hafif bir iz kalacaktır. Fakat dikkat çekici düzeyde olmayacaktır. Fakat ameliyat ile ben aldırmanız halinde ise kesik yanı sıra balık sırtı şeklinde ciddi bir iz kalacaktır. Aynı şekilde dondurarak yapılan Krio uygulaması uzmanın tecrübesine göre bariz iz bırakacaktır. Aşağıda yer alan görüntüde Radyo Frekans ve Elektrokoter sonrası yapılan uygulamayı görebilirsiniz.

Sonrası

Tedavi Ücretleri Ne Kadar?
Eminim en çok merak ettiğiniz hususlardan biride ben aldırma fiyatları olup, burada dikkat edilmesi gereken alınacak olan benim büyüklüğü ve sayısına yapılmaktadır. 0.5 mm kadar olan benler tanesi 100-200 TL gibi ücretle alınmaktadır.

Ben Aldırmak Zararlı mı?
İnsanların zihnini karıştıran sorulardan biride ben alındığında kanserleşme riski olur vs gibi bilgiler yer almaktadır. Bu tamamen hatalı olup, aksine alınan benler kanserleşme riskinden kurtulmak anlamına gelir.

https://www.ideaklinik.com/ameliyatsiz-ben-tedavisi.html

YAZAR Dr. Seher

162 Yorumlar

 1. Hocam kasıklarım ve cinsel organ etrafında siyah et benleri var bunlar İçin hangi doktora görünüp aldırabilirim yardımcı olabilrimisiniz

 2. Hocam merhaba benlerimi güzellik salonunda lazer ile aldırmamın bir sakıncası var mı ?

  • Eda: Lazer ile sadece yüzeysel benler alınabilir. Kabarık olanlarda lazer işe yaramaz. Bir de güzellik merkezinde ki görevli yeteri kadar tecrübeli mi? Buna dikkat etmen gerekir.

 3. Hocam merhaba benim dudağımın üzerinde yani bıyık olan yerde benim var ben bunu aldırmak ıstiyorum aldirsam bir biyikta veya cilt de iz kalır mı

  • Furkan: Lazer ile yapılırsa hiç iz kalmaz. Diğerleri ile yapılırsa fark edilmeyecek şekilde iz kalır. Zaten bıyık olduğu için hiç fark edilmez.

 4. Kolay gelsin hocam benim kollarım omuzum ve yüzümde çok sayıda yüzeysel ben var bunlardan nasıl kurtulabilirim

  • İsrafil: Tabii ki bir doktordan yardım alarak, Çünkü ilaçla ya da evde uygulamanın mümkün olduğu bir tedavi yöntemi bulunmuyor. Doktor nasıl yapıyor? Dersen pahalı cihazlarla buharlaştırma işlemi uygulanmaktadır.

 5. Merhabalar öncelikle doktor hanım benim yüzümde toplam 6 tane kahverengi ben var ikisi kabarık ve ben estetik olarak beğenmiyorum ama aldırmak istiyorum fakat iz kalmasından korkuyorum çok belli bir iz kalıyor mu ben zaten kabarık olanları aldırmak istiyorum?

  • Elen: Yüzeyel ben alımında iz kalmaz. Kabarık olanlarda ise fark edilmeyecek kadar iz kalır. Ama şuan ki halinden daha estetik olduğunu göreceksiniz.

 6. 1 yaşından itibaren irili ufaklı her geçen gün çoğalan benleri var kızımın çok rahatsız oluyor görüntü olarak bunun çıkması neden kaynaklanır engellenebilir mi alınabilinir mi Çorum da var mı Kızım 9 yaşında

  • Yeliz: İnsan doğuştan ya da sonradan benlerle karşılaşabilir. Neden olduğu tam olarak belirlenememiştir. Sadece et benleri cildin sürtünmesine bağlı oluşur. Tüm benler ameliyatsız olarak alınabilmektedir.

 7. Hocam çok özür diliyerek sor istiyorum benim penisimin alt tarafında üç tane et beni çıktı ne yapmam gerekiyor

  • Mehmet: Et beni ya da kondilom dediğimiz siğil olabilir. Size en yakın genel cerrahi uzmanı ya da bize gelirseniz tedavinizi yaparız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir