Basur (Hemoroid)

Makat hastalıkları arasında en sık görüleni Hemoroid ya da halk arasında ki diğer tabirleri ile basur, hemoroit ya da hatalı bir tabir olan mayasıl olarak da bilinmektedir. Mayasıl dediğimiz Anal Dermatit basur ile alakası olmayan farklı bir hastalıktır. Daha doğrusu makat bölgesinde kaşıntıya neden olan bir tür cilt problemidir. Bu sayfada hemoroit hastalarının ne yapması gerektiği ve hangi doktora, bölüme muayene olması gerektiğini göreceğiz

Genel Cerrahi Uzmanlarından Yardım Alacağız

Hemoroid hastalığına dair şüpheniz varsa muayene olmanız gereken bölüm genel cerrahi olmalıdır. İç hastalıkları uzmanları tam olarak yeterli olmayabilir. Çünkü hastalığı teşhis etseler bile cerrahi müdahale konusunda deneyimleri olmayacaktır. Bu nedenle randevu almanız gereken bölüm genel cerrahi olmalıdır.

Hemoroid

Proctoloji (Makat Hastalıkları Uzmanı) Tercih Edin

Genel cerrahi bölümü kendi içerisinde oldukça geniş bir alan olup, onlarca hastalığın teşhis ve tedavisinde hizmet vermektedir. Bu nedenle kendi içerisinde Branşlaşma yoluna giden genel cerrahlar anal bölge hastalıklarında Proctoloji olarak anılan alt alan geliştirildi. Yani makat bölgesinde hastalığınız varsa bu Hemoroid ya da Kıl Dönmesi, Anal Fissür, Anal Fistül, Kondilom, Anal Hematom hiç fark etmeksizin Proktoloji uzmanlarından güvenle hizmet alabilirsiniz. Çünkü asıl ilgilendikleri alan anal bölge hastalıklarıdır.

Hemoroid (Basur) Nedir?

Şimdi dilerseniz birazda hastalığı yakından tanıyalım. Hemoroit hastalığı yapı olarak toplardamar genişlemesi dediğimiz varis benzeri bir hastalıktır. Varislerde toplardamar genişlemesi daha çok bacaklarda olurken basurda ise makat bölgesinde olmaktadır. Kişinin hata ve ihmallerine göre damarların genişlemesidir. Hemoroid hastalığı rektum iç kısmı ve makat çevresinde olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İç ve dış hemoroit olarak ayrılan hastalığın belirtileri, şikayetleri ve tedavisi de büyük ölçüde farklı olmaktadır.

Neden Olur?

Toplardamarlardaki genişleme tesadüf ya da diğer sağlık sorunlarına bağlı olmaksızın kişinin dikkatsizliği sonucunda oluşur. Tuvalette uzun süre geçirenler özellikle basur hastası ya da olmak üzeredir.

Sorunun Ana Nedeni Kabızlık: Evet, arkadaşlar yukarıda da belirttiğim gibi hastalığın ana nedeni kabızlık yani konstipasyon nedenli olmaktadır. Birçok nedeni olan kabızlığı ayrıca ele alacağız. Kabız insanlar bazen günlerce dışkılama ihtiyaçlarını gideremezler. Bunun önüne geçmek için tuvalette uzun zaman geçirerek çoğunlukla yapılmaması gereken bir alışkanlık olan ıkınma hatasına düşerler.

Dışkılama Esnasında Ikınma Damarların Genişlemesine Neden Olur

Kabız insanların %95 gibi büyük bir bölümünde görülen bu hata maalesef aşırı basınç ile toplardamarların genişlemesine neden olur. Tabii ki ıkınma sadece kabızlık problemi olanlarda değil aynı zamanda normal doğum yapan anne adaylarında da görülür. Doğum esnasında ıkınma onları basur yapabilir. Bu nedenle normal doğum yapan kadınlar hemoroid belirtilerine karşı dikkatli olmalıdır. Tabii ki normal doğum her zaman en sağlıklısı olduğunu hatırlatmakta yarar var. Normal doğum yapmanıza engel yoksa sezaryenden uzak durmalısınız.

Bilgilendirici Bir Video İzlemek İster misiniz?

Yukarıda anlattıklarımı kısa ama etkili hazırlanmış videoda görebilirsiniz. Basur hastalığının nasıl olduğunu adım adım gösteren animasyon videoya mutlaka göz atmalısınız.

Basur Nasıl Anlaşılır?

Kabızlık ve ıkınma alışkanlığınız varsa yazının bu kısmını özellikle dikkatlice okumalısınız. Çünkü aşağıda yer alan belirtilerden bir ya da bir kaçı sizde mevcutsa hemorid ya da kalın bağırsak ile ilgili bir probleminiz var demektir.

Kanama: İç hemoroid hastalarında en sık görülen şikâyet dışkılama esnasında kanama olmaktadır. Kanlı dışkı olarak da tabir edilen bu durum genelde ağrısızdır. Yani kanama olur ama herhangi bir ağrı ya da can yanması eşlik etmez. Kanamaya ek olarak ciddi bir can yanması, dayanılmaz bir ağrı oluyorsa sizin sorununuz daha çok Anal Fissür dediğimiz makat çatlağı olabilir. Tabii ki  her kanama rektum ile alakası olmadan kalın bağırsak kaynaklı olabilmektedir. Bu nedenle makat muayenesinde herhangi bir sorun tespit edilmemesi halinde mutlaka bir Endoskopi yaptırmanız önemlidir. Allah muhafaza kalın bağırsak kanseri ihtimali bulunmaktadır.

Şişlik: Dış basur hastalarında ise rektum çevresinde şişlik meydana gelir. Yani genişleyen toplardamar dışarından bakıldığında kolayca anlaşılır. Bu tür şişlikler genelde Anal Hematom dediğimiz (Makatta Pıhtı Toplanması) ile karıştırılmaktadır. Yine kabızlık ve ıkınma kaynaklı olan Anal Hematom ciddi anlamda ağrıya neden olmaktadır. Yeteri kadar tecrübesi olmayan hekimler bu iki hastalığı karıştırmaktadır. Bu nedenle muayene olursak Proktoloji (makat hastalıkları uzmanı) tercih etmelisiniz.

Meme: İç hemoroid kanama ile başlayıp önlem alınmadığında rektum iç kısmında meme dediğimiz toplardamarların hayli genişlemesine neden olur. Hastalığın derecesi bu memenin düzeyine bakılarak anlaşılır. İkinci derece basur hastalarında meme dışkılama esnasında dışarı çıkmaktadır. Fakat giyinmek üzere kalkmaya hazırlandığınızda rektum içerisine kendiliğinden geri girer. Üçüncü derece olduğunda yine dışkılama esnasında dışarı çıkan meme çoğu zaman kendi kendine girmeyerek hastanın parmağı ile içeri ittirmesi gerekir. Aksi halde makat kasları arasında boğularak Tromboze hemoroid dediğimiz ağrılı sürece geçiş yapar. Dördüncü ve son evrede ise hemoroid memesi saki bir şişlik gibi sürekli rektum dış kısmında bulunmaktadır.

Hemoroid Ağrı Yapar mı?

Normalde hiçbir ağrı yapmayan basur hastalığı 3. Ve 4. Derece olduğunda rektum iç kısmında ortaya çıkan meme hayli büyüyerek rektum dış kısmına çıkmaktadır. Dışarıda kalarak makat kasları arasında boğulabilir. Yukarıda da belirttiğim gibi Tromboze basur dediğimiz bu durum hastalar için çok can yanması anlamına gelir. Bu süreçte hastalığın tedavisi de mümkün olmayacağı için ağrıyı hafifletmek için sıcak oturma banyosu önerilmektedir.

Nasıl Geçer?

Bir noktadan sonra kendi kendine geçmesi gibi ilaç ve kremlerle tedavisi de mümkün değildir. Bu nedenle hastalığı fark ettiğiniz en kısa sürede mutlaka bir doktora muayene olmalı ve hastalığın tipi, derecesi teşhis edilmelidir.

Basur Muayenesi Nasıl Yapılır?

Anal bölge muayeneleri diğer hastalıklardan biraz farklı olup, duruş pozisyonu yanı sıra cihazlar ya da ek tetkikler gerektirmektedir. İki farklı duruş pozisyonu olup, dizler üzerinde secde eder vaziyete durmak gerekir. Bu şekilde durmanıza engel sağlık sorununuz varsa yan yatarak da muayene yapılır.

Op. Dr. Seher Şirin Bilgilendiriyor

Dilerseniz makat hastalıkları muayenesine dair bilgilendirmeyi bu işin uzmanlarından bir isim olan Op. Dr. Seher Şirin ile görelim. Kendisi genel cerrahi uzmanı olup, Proctoloji (makat hastalıkları) alanına hayli bilgi sahibidir. Aşağıda yer alan videoda makat muayenesine dair bilgi vermektedir.

Hemoroid Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yapılan muayenede hastalığınız basur olarak teşhis edilmesi halinde bu sefer hastalığın yapısı (iç, dış) olmak üzere ayrıştırma ve iç hemoroid olması halinde hangi derecede olduğu tespit edilir. Çünkü uygulanacak tedaviler buna göre belirlenmektedir.

Ameliyatsız Tedavi Edilir mi?

Evet, arkadaşlar 1. 2. Ve 3. Derece hemoroit hastalarında tedaviler ameliyatsız yöntemlerle 5-10 dakika içinde yapılmaktadır. Özellikle kanamalı hemoroid hastalarında çok etkili olan Lazer (Infraed Elektrokoagülatör) yüksek ısı ile meme oluşumunu önlemekte ve kanamayı durdurmaktadır. Bunun etkili olmadığı yerlerde ise devreye lastikle boğma yöntemi dediğimiz Rubber Band Ligation girmektedir. Vakum gücü ile çalışan özel bir alet ile hemoroit memesi bir araya toplanır. Daha sonra cilde en yakın kısma alet lastik halka takarak memeye kan gelmesi önlenmiş olur. Yaklaşık 10-15 gün içinde meme küçülmeye ve lastik halkanın olduğu yerden çürüyerek kopmaya başlayacaktır.

Op. Dr. Atilla KAYA Tedaviyi Anlatıyor

RBL Hemoroid tedavilerinde en sık uygulanan yöntemlerden biri olup, nasıl yapıldığına dair bilgilendirmeyi ise aşağıda yer alan videoda genel cerrahi uzmanlarından Op. Dr. Atilla Kaya’nın anlatımıyla bulacaksınız.

Derece Hemoroit İçin Ameliyat Mecburi Hale Gelir

Hastalık ilerledikçe sıkıntılar artmaya devam etmektedir. Bu nedenle mümkün mertebe en kısa sürede çözüm bulmalısınız. Son evreye yani 4. Dereceye gelmesi halinde tedavi yalnızca ameliyat ile yapılmaktadır. Klasik yöntemlerle göre daha başarılı bir uygulama imkânı sunan THD öneriyoruz. Görüntüleme teknolojisi ile önce hemoroid memesine kan taşıyan damarları tespit ederek o damarları memeye 4-5 cm mesafede bağlamaktadır. RBL’de olduğu gibi mantık hemoroit memesine gelen kanı engellemektedir. Kan gelmediği için meme zamanla küçülür ve yok olur.

Doktora Sor, Cevaplar

Konuyla ilgili sorularınız varsa aşağıda yer alan yorum formunu kullanarak iletebilirsiniz. Genel cerrahi uzmanları sizlerden gelen sorulara içtenlikle yanıt vermektedir.

Basura Ne İyi Gelir?

Sizlerden gelen sorulara baktığımızda en sık bu hastalığa hangi uygulamaların iyi geleceği sorulmaktadır. Öncelikle tedaviye engel bir durumunuz yoksa mutlaka tedavi olmalısınız. Çünkü sorun her halükarda ilerleyecek olup, sıkıntılarında artmasına neden olmaktadır. Basur hastalığına ne iyi gelir? Sorusuna verilecek en güzel cevap oturma banyosu olacaktır. Özellikle ağrılı durumlarda doğal bir rahatlama imkânı sağlar.

Krem ve Tabletlerden Yardım Alabilirsiniz

Tromboze hemoroide bağlı ağrı probleminiz varsa oturma banyosuna ek olarak tablet ve kremlerden de yararlanabilirsiniz. Hastalığı iyileştirme imkânı olmayan bu ürünler sadece uyuşturma, daraltma özelliği ile ağrının hafiflemesini sağlar. Böylece geçiş sürecini daha rahat atlatmış olursununuz. Bunun için Daflon ya da Doxium tablet ile Anestol, Hadense, Hemoralgine, Proctolog Krem ve Kortos Fitil gibi ürünlerden yardım alabilirsiniz. Ama dediğim gibi hastalığı iyileştirme, geriletme özelliği yoktur. Sadece hemoroit boğulmasına bağlı ortaya çıkan şikâyetin azalması ve daha rahat bir dönem yaşamanız içindir. Sorun ortadan kalkınca mutlaka tedavi olmalısınız. Aksi halde aynı sorunla yeniden ve tekrar tekrar karşılaşmanız mümkündür. Kaşıntı probleminiz varsa ki genelde sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Bunun içinde kortizon içermeyen Pruzon krem kullanabilirsiniz.

Acı ve Baharatlı Gıdaları Az Tüketin

Hemoroit hastaları özellikle acı tüketiminden uzak durmalıdır. Aynı şekilde baharatlı gıdaları da daha az tüketmeleri gerekmektedir. Aksi halde her gün sıkıntılı süreçle karşı karşıya kalmaları muhtemeldir.

Baş Ağrısı Yapar mı?

Bir hastamız basurun kişide baş ağrısı yapıp, yapmayacağını merak etmiş, direkt olarak herhangi bir bağlantısı görülmese de aslında dolaylı yoldan baş ağrısı yapabilmektedir. Özellikle iç hemoroit hastalarında kanama sık görüldüğü için kişide kansızlığa neden olabilmektedir. Kansızlık (demir eksikliği) ortaya çıkarsa baş ağrısı başta olmak üzere baş dönmesi, çabuk yorulma ve kansızlık ileri boyuta ulaşması halinde bayılmalar görülür.

Basur Bulaşıcı mı?

Farklı bir soruyu daha sizlere paylaşmak istiyorum. Hastamız basurun kişiden kişiye bulaşıp, bulaşmayacağını merak etmiş, bu konuda herhangi bir korku ve endişeye kapılmamalısınız. Hemoroit hiçbir şekilde bulaşıcı değildir. Hastalık kişinin kendi hata ve ihmalleri sonucu ortaya çıkmaktadır.

Genetik mi?

Güzel bir soruyu daha sizlerle paylaşmak istedim. Basur genetik yani ailesel bir hastalık değildir. Ama beslenme ile alakalı olması nedeniyle aile bireylerini etkileyebilir. Yemekleri yapan anne kabızlığa mahal verecek düzeyde yemek yaparsa o ailede kabızlık yaygın şekilde görülür. Bir de ıkınma hatasına düşülürse o ailenin %50’den fazlası hemoroit hastalığı ile karşı karşıya kalırlar.

Kaşıntı Yapar mı?

Evet, arkadaşlar hemoroit hastalarında kaşıntı sık görülen bir durumdur. Anüs içi ve çevresinde kaşıntı sık görülmektedir. Tabii ki asıl kaşıntıya neden olan sorun mayasıl olarak bildiğimiz Anal Dermatit problemidir.

Basur Ölümcül müdür?

Yok, arkadaşlar hemoroit hastalığı ölümle sonuçlanan bir hastalık değildir. Ama hayatınızı bir hayli zorlaştıracak düzeyde bir sorundur. Uzun yıllar bu hastalıkla yaşamanız halinde kansızlık ve buna bağlı şikâyetler ile de karşılaşabilirsiniz. Ama gerek hastalık, gerekse tedavi esnasında hayati risk bulunmaz.

Zamanla Geçer mi?

Hayır, değerli arkadaşlar hemoroit zamanla ya da kendi kendine geçme ihtimali yoktur. Mutlaka önlem almalı, muayene olmalı ve doktorun önereceği tedaviye uymalısınız. Aksi halde sorun sürekli ilerleyecektir.

Hemoroit Cinselliği Etkiler mi?

Yetişkin insanların en çok merak ettiği hususlardan biri cinsel yaşamı etkileyip, etkilemeyeceği yönünde olmaktadır. Bu sorunun cevabı hem evet hem de hayır olmalıdır. Rektum iç kısmında ya da çevresinde olması cinsel ilişkiye engel değildir. Fakat Tromboze olması yani boğulması halinde kişi 1 hafta 10 gün dayanılmaz can yanması yaşayacağı için haliyle cinselliği düşünmeyecek ya da keyif almayacaktır. Şikâyet olmaması halinde cinselliği doğrudan etkileyen bir yönü yoktur. Sorudan kasıt ters ilişki ise günah olduğu kadar sağlıksız ve birçok hastalığa davetiye çıkardığını bir kez daha hatırlatmak isterim.

https://www.ideaklinik.com/basur-hemoroid-hastaligi.html

https://www.makathastaliklari.net/basur-agrisi/

http://www.basur-tedavisi.com

26 Comments

Add a Comment
  1. sayın hocam benim uç ört senedir hemoroid sorunum var ama utancından bir türlü doktora gidemiyorum gittikçe büyümeye başladı elimi atdığım zaman bir kaç tane olduğunu anladım ne yapmam gerekir bana yardımcı olursanız çok sevinirim

    1. Doğan: Tabii ki utanma duygunu anlıyorum. Fakat nereye kadar utanacaksın. Sorun sürekli ilerleyecek ve şikayetleri artacaktır. Aslında utanmanı gerektirecek bir durum yok, sadece 5-10 dakika içinde tedavi edilmektedir.

  2. İyi günler seher hanim ben de de aynı sorun var 3 4 gündür makat bölgemde nohut büyüklugunde bi şişlik var doktora gitmeye utanıyorum illa bölgeye bakıp mi muayene ediliyor acaba

    1. Fatma: Makat muayeneleri gözle ve gerekmesi halinde rektal tuşe dediğimiz parmakla kontrol şeklinde yapılmaktadır. Hastalıkların ilerlemesinde en önemli etken utangaçlık olmaktadır. Sağlık konularında utanma olmamalıdır. Gerekirse kadın genel cerrahlara muayene olursunuz. İstanbul’da ben varım İzmir’de meslektaşım Demet Ağras sizlere ücretsiz muayene imkanı sağlarız.

  3. Seher hanım benim iki gündür çok ağrım var ayrıca şişlikte var yürümekte zorlanıyorum ne yapmam gerekiyor

    1. Ali: İç hemoroid probleminiz varsa ve ilerlediyse tromboze dediğimiz memenin boğulması meydana gelmiş olabilir. Bu durumda sıcak oturma banyosu sizi rahatlatabilir. Tabii ki sorunu görmek gerekir. Çoğu zaman hemoroid değil de Anal Hematom dediğimiz makatta pıhtı toplanması da olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2017